Jak si počínat při nákupu in-line bruslí?

Nedílnou součástí trávení volného času by u každého člověka měla být nějaká fyzická aktivita. Pakliže se totiž dostatečně nehýbete, negativně se to dříve či později začne projevovat na vašem zdraví. V dnešní době už se dá vybírat z takřka nepřeberného množství sportů. K velmi oblíbeným činnostem patří jízda na kolečkových bruslích. Jak ale správně vybrat in-line brusle, abyste si na nich užili maximum zábavy a neničili si zdraví?

Velikost in-line bruslí

Stejně jako u obuvi je nutné dbát hlavně na to, aby vám nové in-line brusle dokonale seděly vzhledem k velikosti vašich chodidel. Oproti klasickým zimním bruslím na led nemusejí být o něco delší, nepotřebujete totiž do nich tlusté ponožky. V zásadě tedy platí pravidlo, že velikost in-line bruslí má kopírovat rozměry běžné obuvi, kterou denně nosíte. Svoji roli hraje i pevnost. In-line brusle musejí mít v každém případě zpevněnou část kolem kotníků. Jedině tak zabráníte případnému vyvrtnutí kotníků a dalším poraněním chodidel, navíc tím získáte daleko lepší stabilitu během jízdy.

Jak je to s kolečky?

Mnozí amatérští bruslaři se domnívají, že nezáleží na tom, jak velká kolečka in-line brusle mají. Opak je ale pravdou. Například pro začátečníky se doporučují spíše in-line brusle s menšími kolečky, ideálně jen o průměru kolem 80 mm. Zkušení jezdci naopak mohou sáhnout po modelech s většími kolečky, a to s průměrem až kolem 100 mm. Platí, že čím větší je průměr koleček, tím vyšší rychlost lze vyvinout. Jízda pak ale samozřejmě může být nebezpečnější, což právě u začátečníků není příliš vhodné.

Ochrana těla

Při jízdě na bruslích rozhodně nezapomeňte alespoň na základní ochranu v podobě helmy. Dále je dobré si pořídit speciální rukavice na in-line, případně taktéž chrániče loktů a kolen. Při pádu minimalizují riziko poranění.

Publikováno: 22. 07. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská