Kde poptat 3D tisk v Praze?

Není tomu dlouho, co jsme se na 3D tisk dívali jako na nějakou futuristickou technologii, pro běžného člověka příliš drahou a nepoužitelnou. V roce 2020 už nejde o nic převratného, firmy i jednotlivci si na 3D tiskárnách běžně tisknou chybějící součástky, produkty pro denní potřebu a spoustu dalších věcí. Napadá i vás něco, co byste chtěli zhmotnit pomocí 3D tisku? Může jít o chybějící součást do vašeho mlýnku na maso, stojánek na telefon, model pohoří do výuky zeměpisu, klíčenku nebo třeba přívěsek pro vaši drahou polovičku. Pomocí 3D tisku se dají vytvořit úchvatné výrobky, což dokazuje i zlínská firma, která nabízí také 3D tisk Praha.

Model si nakreslíte, stáhnete, případně necháte vytvořit

Základem je samozřejmě vědět, co chcete vytisknout. Jste-li šikovní, můžete si model výrobku sami vytvořit. Je potřeba ho připravit ve formátu STL, OBJ či AMF třeba v programech FreeCAD, SketchUp, Blender, MeshMixer a jiných. Některé jsou k dispozici zdarma, ale pokud s modelováním nemáte zkušenosti, vyrobit celý výrobek by zabralo hodně času. Alternativní možností je prohledat internet. Existují portály zaměřené přímo na 3D modely a na nich možná najdete výrobek odpovídající tomu, co chcete vytisknout. Kolikrát si ho můžete stáhnout zcela zdarma. Pokud ani tohle nepomůže, stačí mít technický výkres nebo aspoň náčrt vašeho výrobku a dodat ho profesionálům. Ti ho do modelu překreslí.

Cenu se dozvíte předem

Až pošlete model nebo popis výrobku, firma vám podle něj nasimuluje tisk, dozví se přesnou dobu tisku a podle toho stanoví cenu. Pošle vám nabídku, pokud budete souhlasit, uhradíte zálohu a začíná se tisknout. Ačkoliv firma sídlí ve Zlíně, ani Praha 3D tisk pro ni není překážkou. Osobní setkání není nutné, vše se dohodne telefonicky či e-mailem. Hotový výrobek vám zašlou kamkoliv po České republice a na Slovensko.

Publikováno: 20. 06. 2020 / Aktualizováno: 15. 06. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská