Když tisknout, tak levně. Ale jak na to?

Pořídili jste si zbrusu novou tiskárnu, která byla k mání za neodolatelnou cenu? Zřejmě vás však následně nemile překvapila cena náplní. Originální tonery a cartridge jsou velmi drahé a cena často převyšuje pořizovací cenu tiskárny. Naštěstí se nabízí hned několik způsobů, jak při tisku výrazně ušetřit. Budete-li se řídit následujícími tipy, vaše peněženka to rozhodně pocítí.

Pořiďte si vhodný typ tiskárny

Výběr správné tiskárny je alfou a omegou úsporného tisku. Pokuste se nevnímat pořizovací cenu jednotlivých modelů (anebo ji alespoň neberte jako prioritu) a zaměřte se na to podstatné: plánované využití. Budete-li tisknout větší množství černobílých dokumentů, bezesporu vám přijde vhod spíše laserová tiskárna a nikoliv inkoustová.

Ušetřete na tonerech a cartridgích (nakupujte alternativní)

Originální náplně do tiskáren jsou drahé, ale můžete se jim elegantně vyhnout nákupem tzv. alternativních. Prověření prodejci nabízí tonery Xerox i o více než 80 % levněji. Za danou značku si dosaďte kteroukoliv jinou – prodávají se také tonery HP, OKI, EPSON, SAMSUNG... V každém případě ušetříte spoustu peněz, aniž byste museli slevit z kvality tisku. Ta je totiž plně srovnatelná s originály.

Tiskněte jen to důležité

Rada nad zlato zní: používejte tiskárnu jen v nutných případech. Většina lidí má tendenci tisknout vše, co je napadne, ale v praxi pak najde využití jen zlomek vytištěných dokumentů. Začnete-li tisknout s rozmyslem, výrazně vám klesne spotřeba barvy.

Používejte úsporný tiskový režim

V podstatě všechny tiskárny zvládají tisk v různých režimech. Nevyžadujete-li nejvyšší kvalitu (např. tisknete méně důležité dokumenty pro vlastní potřebu), nastavte odpovídající režim. Rázem budete tisknout mnohem levněji.

Publikováno: 17. 12. 2018

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská