Rosí se vám okna? Řekneme vám, kdy zpozornět

Rosení oken nemusí ihned předznamenávat katastrofu. V tomto článku vám ale poradíme, kdy byste měli raději zpozornět, a jak zabránit rosení oken, aby nedošlo k nenávratnému poškození. Rosení oken je problém, který se objevuje především v chladných měsících. Někdo si ale může myslet, že se jedná o přirozenou vlastnost oken. To ovšem není pravda. V tomto článku se tedy podíváme na příčiny, které jejich rosení způsobují.

Rosení oken nemusí být likvidační

Není rosení jako rosení. Někdy je úplně běžné, jindy je pro okno i celou domácnost poměrně nebezpečné. Pojďme však začít zlehka. Vlhkost na vnějším skle ze strany ulice je totiž poměrně běžná. Způsobuje ji rozdíl mezi ranní a noční teplotou, který činí i deset stupňů. Když se ráno potká teplý vzduch s tím studeným, zákonitě vzniknou na vnější straně okna kapičky rosy. S tímto problémem neuděláte nic. Útěchou vám ale může být fakt, že jsou na tento typ rosení okna připravená. Nepanikařte ani v případě, že se vlhkost objeví na straně místnosti. Jde totiž o běžný jev. Ten způsobuje proudění teplého vzduchu v pokoji. Pokud tento vzduch obsahuje větší množství vody, zbaví se jí právě na okenní tabuli. Tento problém ovšem můžete snadno vyřešit. Stačí dostatečně větrat, nebo posadit na parapet květiny. Ty totiž způsobí, že se teplý vzduch k oknu vůbec nedostane.

Situace, kdy byste měli zpozornět

Jak už víte, výše zmiňované situace mají snadné řešení. Horší to je v případě, pokud se vlhkost začne usazovat mezi skly. Tento stav opět způsobuje střetávání teplého vzduchu se studeným. Zvýrazňuje ho i samotná stavba okenních tabulí, která obsahují množství vzduchotěsných prostor. Ty mají primárně sloužit k lepší izolaci, v zimě ovšem mohou způsobit spoustu nepříjemností. Pokud se usazování vlhkosti ve spárech a vzduchotěsných prostorách chcete zbavit, okamžitě volejte firmu, která vám okna prodala. Jedná se totiž o závadu zralou k reklamaci. Jestliže vám tedy stále běží záruční doba, oprava by měla být zcela zdarma.

Publikováno: 02. 12. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Zábranská