7 tipů na doplňky pro karavany: Hodit se může klimatizace, elektrický pojezd či trezor

Pořízením karavanu to nekončí. Ať už si pořídíte sebelépe vybavený model, dříve či později začnete vymýšlet, čím byste si svůj nový „domeček na kolečkách“ zvelebili a přikrášlili. Fantazii se meze nekladou a možnosti jsou neomezené. Přinášíme vám proto 7 tipů na doplňky pro karavany, které ještě umocní zážitek z vašeho cestování.

1) Elektrický pojezd

Tzv. mover oceníte při manipulaci s karavanem na zahradě nebo třeba v kempu, když jej odpojíte od automobilu. Elektrický pojezd odvede celou práci za vás – vy jen stojíte opodál a karavan přesouváte za pomoci dálkového ovládání, aniž byste se s ním dřeli.

2) Klimatizace

Zvlášť při cestování na delší vzdálenosti a během letních měsíců je klimatizace dnes již nutností. Na výběr máte ze dvou druhů. První se instaluje místo menšího střešního okénka a druhý nejčastěji pod postele nebo sedadla, odkud je chladný vzduch rozváděn podobným způsobem, jako teplý vzduch z topení. Nebudete-li si vědět rady s instalací, obraťte se na kvalitní servis karavanů.

3) Vnitřní nádrž na vodu

Pokud chcete být co do zásoby vody nezávislí i mimo kemp, bude se vám hodit vnitřní nádrž na vodu. Nejčastěji prodávaným typem jsou nádrže s kapacitou 70 litrů.

4) Venkovní přípojka vody

Kontinentální karavany navzdory těm anglickým nemají v základní výbavě venkovní přípojku vody a je tak třeba ji dokoupit. Je to pohodlné řešení, jak se napojit přímo na vodovodní řád a nedřít se při nekonečném nošení vody od zdroje.

5) Venkovní sprcha

Na bok karavanu je možné nainstalovat vodní sprchu. Tu oceníte pro rychlé osprchování sebe, domácích mazlíčků nebo třeba zahradního nábytku.

6) Solární panel

Nezávislost pro změnu na elektrických přípojkách při dobíjení baterie karavanu vám zajistí solární panel. Oblíbeným řešením jsou tzv. krystalické panely, které se lepí na střechu obytného přívěsu. Samotná velikost a technická specifikace „soláru“ se odvíjí od parametrů daného karavanu.

7) Trezor

Laptopy, fotoaparáty, mobily či šperky a větší obnos v hotovosti. Cenností s sebou všude vozíme mnoho a investice do kvalitního trezoru je tak na místě. Když budete chtít vyrazit na pláž nebo na procházku do města, nebudete s sebou muset všechno tahat ani se obávat, že vám cennosti nějaký zloděj z karavanu mezitím odcizí.

Publikováno: 20. 08. 2019

Kategorie: Cestování

Autor: Denisa Zábranská