Buďte v centru filmového dění!

Jste fandou českých filmů? A portál Filmový přehled znáte? Pokud ne, rozhodně vám doporučujeme se s ním blíže seznámit.

Filmový přehled je internetový portál Národního filmového archivu o českém filmu navazující na někdejší časopis Filmový přehled. Ten začal vycházet v roce 1939 pod názvem Filmová kartotéka a přinášel základní informace o jednotlivých filmových titulech. Od roku 1950 se jmenoval Filmový přehled.

Filmový přehled v minulosti a dnes

V té době vycházel jako tištěný měsíčník, který původně sloužil kinařům jako přehled distribuce. Postupně se však stal vyhledávaným časopisem přinášejícím nejúplnější informace o filmech v české kinodistribuci i pro laickou veřejnost. Seznamoval ji s obsahy filmů a přinášel profily režisérů, herců i dalších tvůrců. Tento nejstarší český filmový časopis byl v tištěné podobě vydáván do roku 2013. A téměř po deseti letech ho nahradil internetový portál.

Kompletní databáze českých filmů

Internetový portál Filmový přehled (filmovyprehled.cz) je přehledně rozdělený do několika kategorií. Jeho základem je abecedně seřazená kompletní česká databáze filmů. Každé dílo je doprovozeno základními informacemi týkajícími se jeho autorů, žánru, doby vzniku, stručným obsahem, kompletním hereckým obsazením a fotografiemi.

Profily, rozhovory, články a pozvánky

Na portálu však mají své místo i profily jednotlivých umělců, rozhovory s nimi, reportáže a články rozebírající různá filmová témata. Dále zde najdete zprávy o již proběhlých filmových akcích a pozvánky na ty, které se chystají v nejbližší době.

Film v kině i na internetu

Portál ale dále nabízí i přehled všech filmů, které jsou momentálně promítány v českých kinech a na známých internetových platformách. Své místo na něm mají i videonahrávky a blogy jednotlivých autorů. Zkrátka se jedná o platformu, která rozhodně stojí za bližší prozkoumání.

Publikováno: 24. 03. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Denisa Zábranská