Cena zlata o 10 % jiná v závislosti na obchodníkovi – i to je česká realita

Co dělat s inflací? Rada je snadná. Nakupte investiční zlato. Místo držení hotovosti na bankovním účtu si peníze proměňte na zlato. Fyzicky držené, v investiční podobě, které se hodí na dlouhodobé udržení hodnoty majetku a ochranu úspor. Takže pozor, nejde jen o finanční produkty obchodující a spekulující se zlatem. V ruce musíte skutečně držet zlatou cihlu nebo zlatou minci. Jak zlato nakoupit výhodně?

Nakupujte od ostřílených obchodníků se zlatem. Ušetříte

Kdo se malinko porozhlédl, může se mu zdát, že Němci a Rakušané nakupují investiční zlato levněji. Přitom u nás i u nich je základem pro stanovení ceny investičního zlata jeho cena na komoditní burze. Když se podíváme na náš trh, zjistíme, že se cena zlata u jednotlivých obchodníků liší až o 10 %. Cenu obecně může ovlivnit značka slitku nebo jeho velikost (malé jsou dražší), ale 10% rozdíl je o něčem jiném – jde o marži obchodníků. Překvapivě však nenakoupíte dráž u ostřílených profíků sídlících se svými obchody na luxusních adresách, ale od méně zkušených s krátkým působením na trhu. Podle Pavla Trtíka, odborníka na investiční zlato, to rozhodně není v pořádku. „Slitek ze stejné rafinérie, stejné hmotnosti a stejné ryzosti by měl mít ve stejné prodejní lokalitě i stejnou prodejní cenu,“ konstatuje o situaci u nás Trtík. On sám dokazuje, že prestižní adresy prodejen nejsou důvodem pro zvedání si marží na prodávaném investičním zlatě. Pavel Trtík provozuje e-shop Zlate-mince.cz a současně též kamenné prodejny v pražském Obecním domě, v Brně v Dorn Office Centru, ve Vsetíně v bývalé budově Státní banky a v Bratislavě na Dunajské ulici 68 (Slovensko). Nabízí jedny z nejnižších cen na trhu a prestižní značky zlatých slitků i zlatých investičních mincí.

Hledáte české investiční zlato?

Zůstat budete muset u švýcarského. U nás se prodává nejvíce. Žádná česká mincovna totiž investiční zlato nevyrábí. Nekoupíte ani slovenské. Mezi producenty světově uznávaných zlatých cihliček nepatří ani žádná slovenská mincovna. Češi i Slováci jsou odkázaní na zahraniční investiční zlato.

Publikováno: 27. 11. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Denisa Zábranská