Igelitové tašky nemusí být až tak škodlivé pro přírodu
Pamatujete si ty doby, kdy vám obchody dávaly veškeré zakoupené zboží do igelitových tašek? Tahle doba už je dávno pryč. Dnes dostanete tašku papírovou, někdy si ji dokonce musíte zaplatit. Na první pohled se zdá, že EU nařídila dobrou věc – vždyť igelitky se hrozně dlouho rozkládají a bezpochyby škodí přírodě. Nebo ne?
V prvé řadě je třeba říct, že igelitové tašky je trochu nepřesný název. „Igelitky“, jak je nazýváme, se totiž vůbec nevyrábí z žádného igelitu. Jsou vyrobené z polyetylenu, konkrétně z LDPE (polyetylen s nízkou hustotou) nebo HDPE (polyetylen s vysokou hustotou). Polyetylen je termoplast a jak známo, plasty se velmi dlouho rozkládají. Klasická stará igelitka se rozkládá čtvrt století (25 let).
Základní surovinou pro výrobu igelitové tašky je ropa. Po jejím zpracování vzniknou granule, které se dále vyžívají pro tažení či vyfukování. Výsledkem tohoto procesu je hadice (roura) z tenkého plastu, ta se dále nařezává a nařezané segmenty se svařují, až vznikne igelitka. Podobným způsobem může vzniknout rovněž balicí fólie či potravinové fólie. Zdá se vám proces náročný? Možná. Ve skutečnosti je ale ekologičtější než výroba papírové tašky.
Čísla mluví jasně. Na výrobu papírových tašek se spotřebuje více fosilních paliv, vzniknou dvojnásobné emise skleníkových plynů, vypotřebuje se asi 17krát více vody, a ještě ve finále vznikne více odpadu, protože igelitové tašky nemají takový objem.
Samozřejmě, pokud použitou igelitku odhodíte někde v lese, důsledek je daleko horší, než kdybyste odhodili papírovou tašku. Pokud by však všechny igelitky končily ve žlutých kontejnerech, byly by vlastně ekologičtější. A v České republice, kde si v třídění odpadu vedeme velmi dobře, bychom o této myšlence rozhodně měli uvažovat.
Publikováno: 25. 04. 2020
Kategorie: Praktické rady