Čistírna odpadních vod jako správné řešení i na chatě? Víme, kolik díky ní ušetříte

Zvažujete-li výměnu starého a nepříliš efektivního septiku na chatě, možná vás napadlo, že jej nahradíte domovní čistírnou odpadních vod (ČOV). Ale je to opravdu dobrý nápad? V minulosti byla jediným dostupným řešením instalace tříkomorového septiku s filtrem, ovšem současná situace je od roku 2022 zcela odlišná.

​Opravdu se ČOV hodí i na chatu či chalupu?

V prvé řadě je třeba vyhodnotit, jak často rekreační objekt využíváte. Pokud jste na chatě nebo chalupě „jako doma“ – a trávíte zde i víkendy během chladnější části roku, téměř jistě se vám pořízení ČOV vyplatí.

Dejte si však záležet s výběrem konkrétního řešení – vaše volba by měla padnout na zařízení, které je přímo určeno pro specifický „chatařský“ provoz. Využijte nabídku projekční kanceláře ZAKRA a nechte si vypracovat projekt domácí čistírny odpadních vod na klíč.

​Kdy je správná chvíle pro výměnu septiku za ČOV?

Pořízení ČOV se vyplatí v momentě, kdy dojdete k závěru, že je vývoz septiku finančně náročný a pravidelné vývozy zbytečně ukrajují z rodinného rozpočtu nezanedbatelnou částku.

Dalším důvodem mohou být netěsnosti staršího septiku, kvůli kterým dochází k únikům splašků, a ty následně znečišťují podzemní vody a ohrožují životní prostředí.

ČOV se nabízí jako řešení i v případě, že se rozhodnete využít septik jako zásobník dešťové vody (pak septik poslouží jako retenční nádrž), případně chcete odpadní vodu rovnou čistit a zalévat s ní zahradu.

Motivací může být i strach z legislativních změn, respektive z nových předpisů, které žumpy a septiky regulují.


​Kolik díky ČOV na chatě ušetříte?

Odvoz žumpy stojí každoročně tisíce korun. Jednoduchým výpočtem (počítejte, že jedna osoba vyprodukuje za den cca 100 litrů odpadních vod) zjistíte, že za každý měsíc strávený na chatě zaplatí čtyřčlenná rodina více než 6000 Kč. V případě chaty využívané po dobu několika měsíců v roce se může souhrnná částka vyšplhat za vyprázdnění žumpy i na několik desítek tisíc korun.

S ohledem na rychlý růst cen (za poslední roky o cca 30 %) se zkrátka o ČOV - jakožto o dlouhodobé investici do ekonomičtějšího provozu rekreačního objektu – určitě vyplatí uvažovat.

Publikováno: 07. 08. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Sára Novotná