Jakou vybrat domácí filtraci vody?

Kvalita vody je v mnoha domácnostech velice často diskutované téma. Voda, která vytéká z mnoha kohoutků, totiž často není průzračně čistá, v některých případech dokonce zapáchá. S většinou jejích neduhů si dokážou poradit domácí filtry na vodu. Dokážete se v jejich nabídce zorientovat? A víte jak vybrat filtrační konvici na vodu?

Kohoutková voda je chemicky upravována

Voda, která vytéká z vašeho kohoutku, pochází ve většině případů z řek, jezer nebo hlubinných zdrojů nacházejících se v blízkosti vašeho domova. Zejména v případě velkých měst pochází voda z vodních nádrží nebo uměle vytvořených zásobáren. Ve všech případech však než se dostane do vašeho kohoutku, prochází voda vodárnami a úpravnami vod, které mají za úkol zničit v ní škodlivé viry a bakterie a dostat její složení do zákonem povolených limitů.

Dezinfekce není samospásná

Podle studií některých zdravotnických organizací se dezinfekční proces může podílet na vytváření nežádoucích složek vody, které byly vyhodnoceny jako rakovinotvorné. Některé rozbory odhalují dokonce ve vodě z vodovodů a studní stopy hormonů, antibiotik, dusičnanů, železa a dalších prvků, které se v ní objevují jako důsledek moderních průmyslových procesů.

Dodatečná filtrace se postará o vysokou kvalitu vaší kohoutkové vody

Abyste si mohli být jisti, že svému tělo dodáváte jen tu nejkvalitnější kohoutkovou vodu, můžete pro její dodatečnou úpravu využít některý z moderních způsobů filtrace. Majitelé studní často využívají filtry určené k instalaci na vstupu vody do domu. Jejich úkolem je odstranit z vody písek, organické i anorganické nečistoty a další látky. Jelikož je tento způsob úpravy vody poměrně časově i finančně náročný, je dobré se při jeho realizaci obrátit na odbornou firmu. Jednodušší variantu jsou filtry určené k montáži přímo na kohoutek, z něhož chceme odebírat vodu na přímou konzumaci. Tento způsob dodatečné filtrace vody je oblíbený zejména v domácnostech, které jsou napojené na vodovodní řád a nemohou instalovat úpravnu vody na jejím vstupu.

Levná a jednoduše použitelná je filtrační konvice

Nejuniverzálnějším a nejpraktičtějším řešením pro většinu domácností jsou nádobové vodní filtry. Ty mají ve většině případů podobu filtračních konvic nebo karaf. Jeden litr takto upravené vody vyjde na několik haléřů, což je v porovnání s balenou vodou opravdu zanedbatelná částka. Samotná filtrační konvice vyjde na několik stokorun a filtrační patrony, které je nutno pravidelně měnit dokonce na několik desetikorun. Specialista na úpravu vody doporučuje nakupovat filtrační náplně po několika kusech najednou a využít tak množstevních slev a výhodných cen.

Publikováno: 28. 02. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská