Kiss me! Jak mít rty v perfektní kondici po celý rok?

Zamysleli jste se někdy nad tím, jak jsou vaše rty namáhané? Mluvíme, smějeme se, jíme a pijeme - tvrdě pracují každý den téměř bez ustání! Pokožka kolem nich je navíc velmi tenká, proto se objevují první známky předčasného stárnutí a jejich kontura se stává křehčí a vrásčitější. Kromě toho jsou naše rty vystaveny neustálému stresu v podobě změn teplot a dehydratace. Co dělat, aby byly pořád svůdné k zulíbání? Víme jak na to!

Ze všeho nejdůležitější je hydratace

Na rozdíl od pokožky zbytku těla nemají rty mazové žlázy, které by je udržovaly jemné a hydratované. A i když si možná instinktivně olizujete rty, ve skutečnosti tím jen k jejich dalšímu vysušení napomáháte. Olizování může také nahrát hromadění kvasinek v koutcích, kde způsobují bolestivý zánět. První doporučení je jednoduché - popíjejte! Pokud chcete mít plné a plné rty, musíte zkrátka tělu dodat dostatek tekutin, nejlépe čisté (neslazené) vody.

Dopřejte rtům extra porci výživy

I když pijete dostatek vody, nemusí to stačit. Obzvlášť v zimě, kdy se neustále pohybujete mezi teplým a studeným prostředím, při nižších teplotách rty dostávají pořádně zabrat. Neodpočinou si ani v létě, když je místo mrazu zkouší sluníčko. Abyste je ochránili před popraskáním, mějte vždy po ruce hydratační balzám a použijte ho, jakmile začnete mít pocit suchých rtů. Pokud trávíte čas venku, ohlídejte si, aby obsahoval ochranný faktor SPF 30+.
  • Máte rty velmi suché nebo poškozené? Hledejte produkty hutnější textury.
  • I ty nejnáročnější rty jen zalapají po ingrediencích jako jsou med, propolis, včelí vosk a rostlinné oleje. Mezi ty nejhvězdnější patří kokosový, jojobový, avokádový a mandlový olej nebo bambucké máslo.
  • Silnější vrstvu balzámu naneste i večer, abyste využili jeho výhod přes noc. Koutky úst nevynechávejte!

Předejděte stárnutí kontur rtů

I přes veškerou snahu se na rtech a v jejich okolí začnou projevovat první známky stárnutí. Všimněte si nejčastěji malých svislých linek, které způsobuje především dehydratace a přirozené stárnutí. Tyto vrásky můžete redukovat, pokud do své péče přidáte cílený přípravek na vyhlazení kontur rtů. Aplikujte ho ráno i večer před spaním.

Provádějte pravidelně peeling

Stejně tak, jako se obnovuje naše pokožka, i na rtech bychom našli odumřelé kožní buňky. Proto je vhodné, abyste se jich jednou až dvakrát týdně zbavili s pomocí šetrného peelingu. Exfoliace nejen že pomůže odstranit suché odlupující se šupinky. Dokáže také obnovit jejich lesk, jemnost a hladkou texturu. Po tom toužíme všechny, nebo ne? Nezapomínejte na to, že peeling by měl jít vždy ruku v ruce s hydratací. Vždy po něm proto naneste vyživující balzám.

Líčení s benefity

Neobejdete se bez rtěnky? Hledejte takovou, která je hydratační, nejlépe z řady přírodní kosmetiky. Na eshopu zaměřující na clean beauty je jistě najdete. Pokud máte pocit, jako by rtěnka rty vysušovala a vytvářela na nich malé rýhy, do kterých se barva koncentruje, aplikujte ještě před líčením hydratační balzám. Ten se postará také o to, že rtěnka déle vydrží v perfektním stavu. Stejně jako zbytek obličeje, i rty potřebují vyčistit, abyste odstranili zbytky líčení, odumřelé kožní buňky a další částečky, které se na nich nahromadily. Nemají mazové žlázy, proto jsou tak náchylné k vysušování a popraskání. Nebezpečné je pro ně zejména chladné, extrémně horké nebo větrném počasí. Pravidelná péče vám je ale pomůže udržet šťavnaté bez ohledu na roční období! Jak o rty pečujete vy? Provádíte pravidelně jejich peeling?

Publikováno: 01. 03. 2022

Kategorie: Krása a móda

Autor: Denisa Zábranská