Jak jsme si s přítelem našli vysněný pronájem bytu v Praze přes realitní kancelář

Před několika měsíci jsem se ocitla před důležitým životním krokem. Společně s přítelem jsme se rozhodli, že budeme bydlet spolu. Ani jeden z nás tehdy nebydlel v dostatečně velkém bytě, a proto jsme se nemohli sestěhovat dohromady a jediným řešením bylo najít si společný pronájem bytu v Praze. Možná, že i vy se teď nacházíte v podobné situaci. Proto bych se s vámi chtěla podělit o své zkušenosti.

Pronájem bytu byl pro mě i mého přítele velmi důležitým krokem, a protože se zatím nechceme vázat na jedno místo, rozhodli jsme se, že koupě nemovitosti pro nás zatím není aktuální

Bohužel, obzvlášť pokud žijete v Praze, tak se tomu prostě nemůžete vyhnout. Bytů je málo, lidé na ně nemají peníze – tohle jsou věci, které si můžete přečíst v médiích. I kdybychom si chtěli vlastní byt koupit, upřímně – asi bychom na to neměli. Sice každý máme své úspory, ale investice do vlastního bydlení by byla riskantní, protože bychom neměli dostatečnou finanční rezervu. Myslím, že dřív, než se rozhodnete pro hypotéku, byste vše měli doopravdy dobře zvážit. Ceny bytů v Praze jsou vysoké, může za to hlavně jejich nedostatek. Pokud si chcete pořídit hypotéku, měli byste počítat s dostatečnou finanční rezervou.

Hlavní důvod toho, proč je situace v Praze pro mladé lidí nepříznivá

I když jsem od začátku věděla, že kupovat byt zatím nepřipadá v úvahu, přirozeně jsem se začala zajímat, proč je situace v naší zemi a obzvlášť v Praze taková. Sama jsem si všimla, že se nové obytné domy pořád staví. Problém prý je, že zásoba projektů, které mají všechna potřebná povolení od stavebního úřadu, ale pomalu dochází. Výsledkem je to, že bytů je málo a jejich cena nepříjemně narůstá.

Jak to s hledáním nového bydlení bylo dál?

Samozřejmě jsme začali hledat na internetu. V dnešní době existuje spousta specializovaných webových stránek s inzercí volných bytů. Stále více oblíbenější variantou je také zveřejňování nabídek prostřednictvím sociálních sítí. Takhle je možné sehnat bydlení přímo přes majitele. To sice může být užitečné, na druhou stranu jsem se bála, že takhle můžu jednoduše naletět nějakému podvodníkovi, jak se píše třeba zde.

V dnešní době je internet přeplněný nejrůznějšími inzeráty. Sehnat byt přímo přes majitele může být výhodné, ale může se stát, že naletíte. Proto jsme nakonec vsadili na solidní realitní kancelář.

Proto jsme společně s přítelem usoudili, že se nebudeme vystavovat zbytečnému riziku a rozhodli jsme se vsadit na jistotu s realitní kanceláří. Pochopitelně pro nás bylo důležité sehnat skutečně solidní realitku, která nás neobere. Ostražitost se vyplatí. Narazit například můžete i na falešné makléře, kteří se jen vydávají za zaměstnance určité realitní kanceláře. Rozhodně se vyplatí ověřit si, že je doopravdy vše v pořádku. Jde přece o vaše peníze a budoucnost.

Naše hledání mělo šťastný konec

To, že jsme nepodcenili výběr realitní kanceláře, se nám vyplatilo. Na makléře, který nám byl přidělen, jsme se mohli obrátit s jakýmkoliv dotazem. Já ani můj přítel se příliš nevyznáme v papírování okolo nájemního bydlení, a tak jsme velmi ocenili, že realitní kancelář nám poradila s detaily smlouvy a ohlídala, aby se v ní nenacházely žádné nedostatky. Při prohlídce nám důkladně představili byt i lokalitu, ve které se nachází, a seznámili nás s výší nájmu a cenou služeb. Když jsme se s majitelem domluvili, že byt bereme, realitní kancelář nám asistovala i při přípravě smluv a dalších důležitých podkladů. Provize, kterou jsme realitce zaplatili, byla únosná, a jsem přesvědčená, že za bezproblémové zprostředkování bydlení stála. Jaké jsou vaše zkušenosti při hledání bytu přes realitní kancelář?

Publikováno: 25. 03. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Zábranská