Jak se učit s dětmi doma v době koronavirové?

Koronavirová opatření se po začátku nového školního roku zase zpřísňují, a tak nejednomu rodiči přibývají vrásky na čele. Domácí vzdělávání představuje velkou výzvu pro všechny zaměstnané maminky a tatínky a pořádně jim komplikuje život. Jak všechno zvládnout v klidu a ke spokojenosti všech zúčastněných stran?

Nastavte pravidla

Domácí prostředí často rozptyluje a svádí spíš k hrám než k učení. Proto je třeba nastavit jasná pravidla, kdy se budete věnovat výuce. Stanovte si alespoň přibližné časy a ty neporušujte, uzpůsobte si režim například podle běžného chodu vaší domácnosti. Dejte dětem trochu víc volnosti, než mají ve škole. Doma se nemusí stresovat, mohou být více v klidu a v pohodě. Snažte se vzdělávat je zábavnou formou, připravte pro ně úkoly, které nejsou založené jen na drilu a rutině. Chybí-li vám v tomto ohledu kreativita, hledejte inspiraci na internetu. Zde se nachází řada různých vzdělávacích portálů, které nabízí různá zajímavá cvičení, videa, interaktivní zábavné úkoly,

Přizpůsobte místo

Vylepšete jim jejich pokoj a místo, kde se učí. Správně zařízený studijní koutek jim pomůže lépe se soustředit, povzbudí jejich touhu po vědění a umožní jim cítit se příjemně a pohodlně. Chybět by rozhodně neměl prostorný psací stůl, na který si bez problémů mohou vyskládat obsah celé tašky do školy, dále ergonomická židle s nastavitelným sklonem opěrky i výškou sezení, která dítku poskytne potřebný komfort. Nezapomeňte zajistit také dostatek úložných prostor, které pojmou všechny pomůcky, školním batohem počínaje, knihami konče.

Učte je samostatnosti

Domácí učení představuje skvělou příležitost, jak naučit děti větší samostatnosti. Přenechejte jim určitý díl zodpovědnosti a podporujte jejich iniciativu. Vy převezměte spíš roli podporovatele, pomocníka a průvodce, který je na jejich cestě naviguje a radí jim. Postupujte po malých krůčcích, nejdříve je nechejte, ať si z batohu do školy vytáhnou potřebné učební materiály, později pak zvládnou třeba i plánování svojí práce nebo komunikaci se spolužáky ohledně zadaných úkolů, se kterými si nevědí rady. Uvidíte, jak jim tento přístup prospěje. Naučí je přizpůsobovat se netradičním situacím, spoléhat na vlastní sílu, pomůže jim to k větší sebedůvěře i k lepšímu odhadu toho, co zvládnou.

Publikováno: 22. 10. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská