Je magnet vhodný pro děti?

V dobách minulých byly školní i jiné magnety běžných rozměrů magneticky docela slabé. Starší typy feritových magnetů mají poměrně malou magnetickou sílu. To se však změnilo s rozšířením mnohem silnějších neodymových magnetů. Při stejných rozměrech, jako bývaly kulaté či kvádrové magnety, nyní dětem s magnety v rukou hrozí vážné úrazy. Mohou si skřípnout prsty nebo malinké magnetické kuličky i spolknout. Je třeba dětem magnety úplně zakázat nebo jsou i jiné způsoby ochrany? Čtěte dál. Současné neodymové silné magnety jsou mnohem silnější než starší feritové magnety. Udrží mnohonásobek své hmotnosti. S tím však souvisí i zvýšené riziko úrazu, hlavně dětem. Co konkrétně se může stát?

1) Riziko spolknutí

Malé děti si mohou magnetické kuličky splést s bonbónky a spolknout je. Není nic neobvyklého, když malé dítě spolkne kamínek. Ve většině případů jej naštěstí zase vykaká. U magnetů je to však jiné. Pokud dítě spolkne jen jeden magnet, teoreticky se nemusí nic stát a trávicím ústrojím vyjde zase ven, podobně jako kamínek. Jenže když dojde ke spolknutí dvou či více magnetů, je to už vážný problém. Magnety se k sobě mohou uvnitř těla přicvaknout a zapříčit. Pokud k tomu dojde, vyrazte hned k lékaři nebo zavolejte záchranku. To však platí ve všech případech spolknutí magnetů. Nebezpečí hrozí asi nejvíc u barevných magnetických kuliček, které jsou součástí magnetické stavebnice. Stejně jako jiné podobné věci, ani silné neodymové magnety nepatří do rukou dětem.

2) Riziko skřípnutí prstů

Dalším rizikem při manipulaci se silnými magnety je riziko skřípnutí prstů. To ale hrozí i dospělým, především při práci s velkými magnety, třeba těmi určenými na magnet fishing pro lovce pokladů. Neodymy mají obrovskou sílu. Dávejte při jejich používání pozor. Pak vám budou magnety dobře sloužit. Tip: Podívejte se na postup, jak magnety bezpečně oddělit i spojit.

Resumé: Co děti a magnety?

Není asi řešením dětem magnety úplně zakazovat. Klidně je s taji magnetismu postupně seznamujte, ale pro začátek raději používejte slabší typy feritových magnetů nebo magnetické fólie. Až děti povyrostou, můžete s nimi začít zkoušet i pokusy a tvorbu se silnějšími neodymovými magnety. Vždy ale dětem magnety do rukou dávejte jen pod dohledem dospělých! Na blogu Magnetik.cz najdete inspiraci, jak děti s magnetismem bezpečně seznamovat.

Publikováno: 05. 06. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská