Nastal čas pro umělou inteligenci

Doba, ve které žijeme, jde kupředu skjutečně velmi rychlým tempem. S tím souvisí i vznik pojmu, kterým je umělá inteligence. Ten je spojován především s oborem informatiky, jelikož zde umělá inteligence nejenom vznikla, ale i v tomto segmentu je nejvíce rozšiřována a využívána.

Umělá inteligence a její cíle

Jak si daný pojem co nejlépe charakterizovat? Ideální je držet se oficiálních definicí, které jasně říkají, že umělá inteligence je spojena s cílem naučit stroje modelovat lidskou činnost a zajistit, aby došlo k podobným vzorcům chování, jako má člověk. Tedy k situacím, kdy stroje mohou na základě poznatků přicházet nikoliv s naučenými závěry, ale se závěry, které jsou srovnatelné s lidským myšlením.

Počítačové hry byly první vlaštovky

O tom, jak se dokázala umělá inteligence postupem času zajímavě vyvíjet, o tom svědčí hlavně různé počítačové hry. Příkladem je třeba hra Chinook, která dokáže nejenom hrát dámu, ale o které tvůrci říkají, že umělá inteligence této hry nedokáže prohrát. Podobné unikáty lze vidět třeba i ve hře šachy, a to v systému Deep Blue. Proti této hře se postavil nejlepší hráč Kasparov a prohrál.

Umělá inteligence je lepší než člověk i v jiných oblastech

Příkladem je třeba i segment vojenství, kde je známá umělá inteligence s označením ALPHA, která umí vést letecké souboje lépe, než běžní lidí. Stejně tak jsou známy typy umělé inteligence, které překonají v různých inteligenčních testech běžného člověka, či zvládnou zrcadlový test sebeuvědomění.

Do běžného života

Pro příklad moderního budoucího využití nemusíme chodit daleko. Jsou to třeba autonomní vozy, které se stávají velkým trendem a jejichž cíl je jasný – nahradit člověka na pozici řidiče. Stejně tak se ale lze s umělou inteligencí, tedy v nižší úrovni, setkat třeba v našich mobilních telefonech, nebo ve výpočetní technice. Operační systém se jednoduše učí z dat, které získal.

Publikováno: 15. 12. 2017

Kategorie: Lifestyle

Autor: Denisa Zábranská