Venkovské bydlení: Styl venkova se hodí pro dům i byt

Venkovský styl je svým způsobem protipól neosobního industriálního či striktně minimalistického bydlení. Proč ho tak milujeme? Protože funguje jako stroj času. Spolehlivě nás vždy přenese zpět do doby našich mladých let, kdy jsme trávili prázdniny u babičky – daleko od betonové městské džungle. Tak proč si v tradičním venkovském stylu nezařídit byt či dům?

Definice venkovského bydlení

Co je venkovské bydlení? Definice by mohla znít takto: styl staví na tradičních hodnotách a poctivých materiálech a je z něj cítit úzké napojení na přírodu. Na druhou stranu však může vypadat velmi moderně. Stejně jako v případě ostatních směrů hrají hlavní roli um a cit designéra. V úvodu jsme nakousli, že venkovský styl působí jako opak moderního minimalistického interiéru. Ovšem pouze z hlediska designového pojetí. Venkovské bydlení je hravější, zdobenější a nabízí mnohem více než čisté linie. I tak lze ale domácnost zřídit tak, aby nevypadala jako výstavka haraburdí – snažte se mít kolem sebe pouze věci, které skutečně potřebujete nebo se vám líbí po estetické stránce. Cílem je vytvoření funkčního a vzdušného prostředí – třeba s lehce romantickým nádechem.

Jak zařídit bydlení ve venkovském stylu?

Spoustu inspirace, tedy fotografie hotových interiérů, najdete například na Pinterestu. Obecně charakterizují venkovské bydlení následující prvky: nábytek z masivu, proutěné výrobky a bytový textil s klasickými květinovými vzory, ale i v neutrálních barvách či s puntíky (může se jednat o ubrusy, závěsy, polštářky, povlečení, přehozy atd.). Požadovaného vzhledu vám pomohou dosáhnout také keramické dekorace či živé rostliny v pěkných květináčích. Na mysli máme především muškáty na oknech. No a pokud se chystáte na vskutku osobitý projekt, který vezmete od podlahy, začněte právě u ní. Dřevěná podlaha – nebo alespoň věrná imitace v podobě lamina – je vážně dobrým základem, na kterém postavíte harmonickou domácnost, jako vystřiženou z vašich vzpomínek na bezstarostné mládí prožité u prarodičů.