Dózy na potraviny mohou mít mnoho podob. Jak si stojí ty z plastu?

Každý pořádný kuchař a zodpovědný majitel domácnosti ví, že doma je třeba mít neustále pořádek. Dvojnásob to platí pro kuchyň, kde se připravují jídla, potažmo zde probíhá také jejich konzumace. Zásadní roli z hlediska hygieny a pořádku hraje správné skladování potravin a všech ingrediencí. Některé z potravin, které používáte na vaření, nespotřebujete hned najednou, případně je nemůžete uchovávat v původním obalu, protože by se zkazily a mohli by se k nim dostat různí škůdci. Proto je dobré, máte-li k dispozici speciální nádoby a misky, v nichž se poté dají uschovat do spíže, poliček u kuchyňské linky nebo přímo k pracovní desce.

Skleněné a keramické dózy nejsou praktické

Velmi oblíbenou záležitostí posledních let jsou dózy, a to zejména plastové. Dříve dominovaly spíše keramické a skleněné. U skla však může být problém v tom, že se při pádu rozbije na střepy, navíc jsou tyto nádoby poměrně těžké a není s nimi tedy tak snadná manipulace. To ostatně platí také pro zmíněné keramické modely. Z těchto důvodů hraje nyní prim plast.

Hlavní přednosti plastu

Kvalitní plastová dóza s víkem se dá použít ve spoustě případů. V obchodech je dnes běžně k dostání například plastová dóza na mouku, která navíc může mít narýsovanou odměrku, takže při odsypávání přesně víte, kolik mouky (ale i třeba cukru, soli, luštěnin apod.) odeberete. Plastové dózy se uplatní prakticky pro všechny sypké přísady a ingredience, leckdy i pro ty v tekutém stavu. Vždy je důležité, aby se daly pevně uzavřít. Nejenže se vám pak do mouky či cukru nedostanou mravenci a další nežádoucí hmyz, ale zároveň se při převrhnutí materiál nevysype a nenadělá zbytečný nepořádek. Moderní plastová dóza s víkem mívá precizně uzpůsobené zavírání s klapkami, díky nimž nehrozí vysypání ani při převracení a další neopatrné manipulaci. Plastové dózy mají ještě jednu zásadní výhodu. Jsou-li opravdu kvalitní, můžete je používat v mikrovlnné troubě, případně je umístit do chladničky, ba dokonce mrazničky, protože odolný plast dnes vydrží i extrémní teploty.

Jak je to s cenou?

Plastová dóza na mouku vás vyjde nepochybně levněji, než když si zakoupíte keramickou či skleněnou variantu. I to je jedním z důvodů rostoucí obliby plastových dóz a krabiček.

Publikováno: 14. 02. 2023 / Aktualizováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská