Jak zařídit malou kuchyni, aby nabízela velkorysý prostor?

V místnosti s podlahovou plochou plochou přes dvacet metrů se zařizuje kuchyně jedna radost. Žádné kompromisy se nekonají a výsledek vypadá znamenitě. Ale to není váš případ, protože máte k dispozici mnohem méně místa – znamená to snad, že byste měli na svůj sen o útulném srdci domova zapomenout? Vůbec ne! Stačí, když při plánování zohledníte určitá kritéria a zaměříte se na praktickou stránku. Prozradíme vám několik skvělých tipů, které se vám budou hodit.

Alfa a omega je vhodně zvolená kuchyňská linka

Středobodem každé kuchyně je linka. Plní dvojí funkci – slouží jako pracovní plocha při přípravě pochoutek všeho druhu a současně jako úložiště naprosté většiny spotřebičů, nádobí a příslušenství. Měla by být pěkná na pohled, odolná a zároveň funkční. A byť se na první pohled zdá, že všemi klíčovými vlastnostmi kompaktní kuchyňská linka snad ani nemůže oplývat, opak je pravdou. Nejproblémovější kuchyňské linky jsou ty panelákové. Na mysli máme původní, které disponují naprostým minimem úložného prostoru. Mnohem lepší řešení představují rohové linky, a to především ty, jež sahají co nejvýše ke stropu. Malé kuchyně díky nim získávají podstatně více místa. Obava, že vám rohová kuchyňská linka zabere v malé kuchyni příliš mnoho místa, je zbytečná. Naopak získáte extra úložný prostor a konečně vyřešíte zdánlivě neřešitelné dilema „kam se všemi těmi hrnci a dalšími nezbytnými pomocníky“.

Vestavěné spotřebiče jsou v malé kuchyni „must have“

Samotná rohová linka představuje jen část doporučených opatření. K těm dalším patří vestavěné spotřebiče. Vybírejte co nejužší provedení – každý uspořený centimetr se počítá. A pokud to bude možné, přesuňte jídelní koutek jinam (třeba do obýváku) a do kuchyně umístěte menší stoleček s jednou či dvěma židlemi. A konečně i vhodně zvolená barevná kompozice. Držte se méně nápadných barev a světlejších tónů, které mají tendenci opticky zvětšovat prostor. Současně preferujte jednodušší design před výraznějšími a komplikovanými tvary. Pokud hledáte zkušeného dodavatele malých kuchyní nebo „jen“ inspiraci, podívejte se na stránky brněnského studia Gabon. Kuchyně Gabon si pro svou kvalitu získaly značnou oblibu i v zahraničí.

Publikováno: 16. 10. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Zábranská