Horské kolo na silnici nepatří, stejně jako silnička do lesa
Projet se pro asfaltové silnici na horském kole vám sice nikdo nezakáže, věřte ale, že zážitek, jaký si z takové vyjížďky odnesete, se tomu z lesa nebude vůbec rovnat. Právě lokalita a povrch, na které plánujete vyrážet, patří mezi nejdůležitější kritéria, která při výběru svého nového jízdního kola musíte zvážit.
Pro silniční kola hovoří rychlost
Zpevněné komunikace a silnice s dokonale hladkým asfaltem představují ideální prostředí pro silniční kolo. Na něm dosáhnete vyšších rychlostí, zároveň se však kvůli znatelně užším pneumatikám budete muset potýkat s menší stabilitou. Silničky mají i těžší převod, zvlášť jízda do kopce tak může cyklistu bez kondice pěkně potrápit. I proto se do koupě silničního kola pouštějte ve chvíli, kdy od cyklistiky očekáváte spíše sportovní výkony než výlety do přírody.
Silnička je oproti horskému kolu méně univerzální. Vždy je lepší vyrazit na silnici s horským kolem než se silničním do lesa. A že na silničním kole nezažijete tolik adrenalinu? Kromě toho, že i amatérští cyklisté jsou schopni se na něm pohybovat v rychlostech přesahujících 80 km/h, jakýkoliv výmol, silniční nerovnost nebo kus kostkované cesty vám kvůli kombinaci vyšší rychlosti a užších pneumatik dokáže řádně zvednout tep.
S horským kolem se naopak na silnici zbytečně nadřete. Široké pneumatiky, lehčí převody a jiná geometrie rámu jsou stavěné pro pomalejší jízdu se snazším překonáváním překážek. Jízda po nerovnostech, přes kořeny či kameny, to je to pravé koření cyklistiky v terénu. Zastánci horských kol oceňují také čistší vzduch a větší klid na cestách, na něž se vydávají.
Pro nerozhodné cyklisty naštěstí existuje kompromis, a to jsou treková jízdní kola. Ta zvládnou jak silnici, tak terén. Oceníte je především ve chvíli, kdy na svých cestách plánujete kombinovat různé terény. Svými vlastnostmi (možnost dosažené maximální rychlosti, šířka pneumatik) se pohybují mezi silničními a horskými koly. Zkušenějšího a vášnivějšího cyklistu může ale jejich univerzálnost po čase omrzet a aby si naplno užili jednotlivé odvětví cyklistiky, raději sáhnout po specializovaném modelu.
Poslední otázka, kterou při řešení dilematu ohledně horského a silničního kola zbývá odpovědět, je, jak je to s dětskými velikostmi. Dětská kola, pokud zrovna nevychováváte profesionálního cyklistu, není vůbec nutné nijak rozlišovat. U nich je nejdůležitější, aby dítěti velikostně sedělo.
Publikováno: 20. 05. 2021
Kategorie: Praktické rady