I mistr tesař se někdy utne. Pro klidné spaní zvažte pojištění odpovědnosti

Nikdo není neomylný a den blbec občas dostihne každého z nás. Tím spíš je potřeba být připraven – protože kdo je připraven, není (nemile) překvapen. Ptáte se, jak? Nejlepší odpovědí je tzv. pojistka na blbost, která vás chrání před finančními následky škod, které způsobíte třetí osobě na zdraví či majetku. Může to být jak při činnostech v běžném občanském životě, tak v zaměstnání. Pozor, na každé je ale potřeba uzavřít pojištění zvlášť, jak se dozvíte v našem v článku. Pojištění odpovědnosti, lidově pojistka na blbost, je jednoduchý, levný, ale zároveň nesmírně užitečný produkt. Novela občanského zákoníku zvýšila odpovědnost občanů za škody způsobené někomu třetímu. Vytopíte-li tři patra bytů pod vámi nebo srazíte-li nechtěně lyžaře na sjezdovce, mohou se vámi způsobené škody vyšplhat do statisíců. „Proti takovým situacím se můžete jednoduše pojistit již za padesát korun měsíčně s limitem plnění dva miliony korun. Máte-li zároveň i pojištění domácnosti nebo o něm uvažujete, nově můžete získat pojištění odpovědnosti k pojištění domácnosti zdarma. Díky online kalkulačce si můžete nezávazně spočítat, na kolik by vás takové pojištění vyšlo – výsledky dostanete na jedno kliknutí,“ vysvětluje Aleš Rothbarth, odborník na komerční pojištění ze srovnávacího portálu Klik.cz.

Pojištění odpovědnosti zaměstnance

Toto pojištění vás kryje v situaci, kdy způsobíte svému zaměstnavateli škodu, kterou po vás bude vymáhat. Pojištění odpovědnosti zaměstnance se vám může hodit, když rozbijete služební počítač nebo zaviníte-li služebním autem dopravní nehodu a zaměstnavatel po vás bude chtít, abyste mu uhradili spoluúčast na havarijním pojištění. Stejně tak pokud neúmyslně poškodíte například obráběcí stroj, na kterém pracujete. Podle zákona může zaměstnavatel požadovat náhradu škody až do výše 4,5násobku vaší mzdy. Samozřejmě má toto pojištění řadu výluk, které doporučujeme prostudovat v pojistných podmínkách. Vždy jsou však vyloučeny škody, které způsobíte pod vlivem alkoholu.

Pojištění v běžném občanském životě

„Běžné občanské pojištění odpovědnosti je často součástí pojištění domácnosti, a proto rozhodně doporučujeme sjednat jej v balíčku s pojištěním domácnosti nebo nemovitosti. Na Klik.cz ji samostatně neporovnáváme, ovšem není to ani nutné. V případě sjednání pojištění domácnosti či nemovitosti ji totiž můžete získat zdarma spolu s touto pojistkou,“ říká Aleš Rothbarth. Pojištění odpovědnosti z občanského života kryje případy, kdy vaše dítě rozbije míčem okno, Váš pes pokouše souseda, zraníte někoho na sjezdovce nebo ve starožitnictví shodíte regál. Pojišťovna vzniklou škodu uhradí a vám se tato nemilá a často velmi nákladná událost nepodepíše na rodinném rozpočtu.

Publikováno: 03. 02. 2022 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Finance

Autor: Denisa Zábranská