Káva zmáčknutím jednoho tlačítka

Bez šálku voňavé kávy po ránu si spousta lidí nedokáže představit začátek dne. Dobrou zprávou je, že pro opravdu skvělou kávu už dávno nemusíme jen do kavárny, ale snadno si ji připravíme doma, ať již v poloautomatickém či automatickém kávovaru. V propadlišti dějin naštěstí skončily i doby, kdy káva byla jen ta granulovaná zalitá horkou vodou. Popřípadě mletý turek, byť i ten má stále své příznivce. Kávoví fajnšmekři si ale dávají espresso, cappuccino, flat white, macchiato a další kávové lahůdky. I ty ještě před pár lety  byly dostupné v podstatě jen v kavárnách. Moderní kávovary ale připraví i je.

Jaký kávovar je nejlepší?

Nabídka kávovarů na trhu je bohatá. Najdete je v nabídce značek DeLonghi, Jura, Krups, Melitta, Nivona, Miele, Aeg Electrolux, Bosch, Siemens, Philips Saeco a dalších. Na otázku, jaká značka je nejlepší, nebo, chcete-li, který kávovar je nejlepší, neexistuje jednoznačná odpověď. V podstatě to je stejné, jako kdybyste se zeptali, jaká televize je nejlepší.

Jaké máte požadavky?

Při výběru si především specifikujte, co od svého kávovaru vlastně chcete. Budete připravovat jen černé espresso bez mléka? V tom případě by vám postačil klasický pákový kávovar. Máte-li v plánu kávy s mlékem, opět se ocitnete na rozcestí. Mléko si budete buď napařovat manuálně, nebo upřednostníte automatický kávovar se zabudovaným napařovačem mléka. V tomto případě se však zaměřte na modely, které mají dobře vyřešenou očistu trubek, jimiž mléko putuje do šálku. Právě vysoké nároky na očistu bývají častým problémem některých kávovarů.

Nový? Ne, repasovaný!

Dalším parametrem, jímž se při výběru kávovaru zřejmě budete řídit, je jeho cena. Cenové rozmezí automatických a poloautomatických kávovarů dostupných na českém trhu je opravdu veliké. Nový kávovar dnes pořídíte za několik tisíc, ale také několik desítek tisíc. Nebo si můžete pořídit kávovar repasovaný, tedy již používaný, ale plně funkční.

Servis kávovarů

Pokud vám kávovar doslouží, nebo se porouchá, neváhejte ho dát do opravny. Údržbu si však každý kávovar zaslouží každý rok. Servis a pravidelné opravy všech automatických kávovaru provádí například plzeňská rodinná firma About Coffee (na internetu hledejte pod odkazem servis kávovarů DeLonghi Plzeň). Zde zdarma provádějí diagnostiku a následné opravy zvládají v co možná nejkratších termínech - zpravidla do 3 dnů. O svou dobrou kávu tedy dlouho ochuzeni nebudete. Více informací hledejte na odkazu servis kávovarů DeLonghi.

Publikováno: 26. 04. 2022

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská