Vápník a jeho význam pro naše tělo

V našem těle se dějí neuvěřitelné věci! Miliony buněk pracují v dokonalé souhře, abychom se mohli hýbat, myslet a žít naplno. A jedním z nenápadných hrdinů této symfonie je vápník. Tenhle nenápadný minerál se stará o to, abychom měli pevné kosti a zuby, fungující svaly a nervy, a dokonce ovlivňuje i naše srdce a imunitu.

Proč je pro nás vápník tak důležitý?

Asi 99 % vápníku v našem těle najdeme v kostech a zubech. Představte si ho jako stavební materiál, ze kterého je postavená naše kostra. Čím více vápníku máme, tím pevnější a odolnější je. To je obzvlášť důležité v dětství a dospívání, kdy se kosti teprve vyvíjejí. Ale i v dospělosti hraje vápník důležitou roli. Pomáhá předcházet řídnutí kostí (osteoporóze), které s přibývajícím věkem hrozí čím dál tím více.

Vápník ale umí mnohem víc než jen posilovat kosti. Je klíčový pro správnou funkci svalů a nervů. Umožňuje svalům se stahovat a uvolňovat, a tak nám umožňuje pohyb. Zároveň hraje důležitou roli v přenosu nervových vzruchů, takže je nezbytný pro naše myšlení, cítění a vnímání.

A to stále není všechno! Vápník se podílí na srážení krve, reguluje krevní tlak a hladinu cukru v krvi a dokonce posiluje náš imunitní systém. Takže když se příště budete cítit unavení, zkuste si dát něco bohatého na vápník. Možná vám to dodá tu potřebnou energii!

Jaká je denní doporučená dávka?

Denní dávka vápníku pro dospělého člověka je kolem 800 mg. Těhotné a kojící ženy ale potřebují více, až 1200 - 1400 mg denně. Bohužel ne vždycky se nám podaří tuto dávku z běžné stravy splnit.

Mnoho lidí má nízký příjem vápníku, ať už kvůli nesprávné stravě, intoleranci laktózy, nebo z jiných důvodů. V takových případech může být užitečný doplněk stravy s vápníkem.

Dobrou volbou je například Vápník od české firmy Naturvita, který je dostupný např. v Gigalékárně. Jedna tableta obsahuje 125 mg vápníku a 2,5 µg vitamínu D3, který je nezbytný pro vstřebávání vápníku v organismu.

Naturvita Vápník je ideální pro:

  • osoby s nízkým příjmem vápníku,
  • těhotné a kojící ženy,
  • starší osoby s řídnutím kostí,
  • sportovce a lidi s fyzicky náročnou prací,
  • osoby s intolerancí laktózy.

Dopřejte svému tělu to nejlepší a doplňte svůj jídelníček o Naturvita Vápník. Investujte do pevných kostí, silných svalů a zdravého imunitního systému!

Tip: Vápník se nejlépe vstřebává z potravin bohatých na bílkoviny. Proto je ideální konzumovat mléčné výrobky s ovocem a zeleninou, nebo luštěniny s ořechy a semínky.


Publikováno: 04. 07. 2024 / Aktualizováno: 11. 07. 2024

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská