Když jsou žíly příliš vidět
Obsah článku:
Na našem těle je řada věcí, které si úplně nerozumí s obecným nebo naším soukromým ideálem krásy. Mohou to být například pavoučí a křečové žíly. Tyto abnormálně zvětšené krevní cévy, které postihují častěji ženy než muže, se objevují nejčastěji na nohou a s věkem přibývají. Postihují až 50 % dospělé populace a kromě vady na kráse představují značné zdravotní riziko.
Pavoučci a metličky zní lépe, než vypadají
Pavoučí žíly neboli metličky (také nazývané teleangiektázie) jsou shluky drobných krevních cév, které se vyvíjejí blízko povrchu kůže. Jsou červené, modré nebo fialové a mají vzhled pavučiny. Běžně se vyskytují na obličeji a nohou. Křečové žíly alias varixy jsou abnormálně zvětšené žíly, které se objevují nejčastěji na dolních končetinách. Obvykle jsou modré, fialové nebo mají barvu kůže a vypadají jako rozšířené, zkroucené a vypouklé cévy vystupující nad povrch kůže. Oba typy jsou způsobeny strukturálními abnormalitami krevních cév, konkrétně poškozením chlopní, což umožní zpětný tok krve v žilách. Následné shromažďování krve zvyšuje tlak v žíle a oslabuje cévní stěnu. Z překrvení a rozšíření postižených cév se pak vyvíjí nejprve estetický, později zdravotní problém.Proč nohy ztrácejí svůj půvab
Nepříjemnosti s žilami v nohou zapříčiňuje celá řada rizikových faktorů. Mezi ně patří pokročilý věk, dlouhodobé sezení nebo stání, obezita, těhotenství, hormonální terapie, antikoncepční pilulky, zranění, předchozí operace žíly, krevní sraženiny, vše v osobní anamnéze a navíc genetická dispozice. Zpočátku nezpůsobují nic kromě jejich nežádoucího vzhledu. Někteří lidé však mohou pociťovat nebo pozorovat otok, pulzování, bolest, svědění, pocit těžkých nohou, mravenčení nebo dokonce křeče. Možnou komplikací jsou kožní vředy. Tyto otevřené rány se obvykle objevují na bérci a někdy mohou vést k infekcím měkkých tkání. U některých osob s křečovými žilami se také mohou vyvinout krevní sraženiny v žilách (povrchová tromboflebitida) nebo lokalizované krvácení z křečových žil.Zrušit žílu nevadí
Z důvodu předcházení pozdním komplikacím je moudré potlačit vznik varixů již v počátku. Jejich léčbu můžeme rozdělit na konzervativní, kdy udržujeme snesitelný stav a počítáme s postupným zlepšením. Sem patří nošení kompresních punčoch a pravidelný cvičební program spojený s hubnutím. Hodně dělá už délka stání a sezení nebo jeho způsob, rozhodně se nedoporučuje sedět v poloze noha přes nohu. Když konzervativní léčba nepřináší požadované výsledky, jsou k dispozici specializovanější lékařské postupy v závislosti na umístění a velikosti postižených žil. Lékaři se nezdráhají je provádět “pouze” z kosmetických důvodů, protože vědí, co by mohly za několik let natropit.- Sklerotizace žil je běžný postup, který nevyžaduje žádnou anestezii. Lékař vstříkne roztok přímo do postižené žíly, což způsobí její kolaps a nakonec vymizení. Chemická látka totiž dráždí výstelku žíly, způsobuje její otoky a ztuhnutí. Žíla se časem změní na jizvu, která zmizí z dohledu. Průtok krve se přesune do blízkých zdravých krevních cév. Pro optimální výsledky může být zapotřebí několik sezení.
- Dobrým pomocníkem pro odstraňování varixů se ukázal laser; ten žílu zničí teplem tak, že se sama úplně vstřebá a zmizí.
- Stará osvědčená chirurgická metoda, tedy operace, se rovněž stále používá. Využívá nové způsoby, které se pozitivně projevují na rychlosti provedení a hojení.
Publikováno: 17. 01. 2022
Kategorie: Zdraví