Kolagen a jeho přínosy pro zdraví

Kolagen je strukturní protein nacházející se v pojivových tkáních v celém těle, včetně kůže, kostí, šlach a vazů. Jeho primární funkcí je zajistit pružnost a pevnost, ovšem se zvyšujícím se věkem se tvoří méně kolagenu. Právě z daného důvodu se spousta lidí poohlíží po doplňcích stravy s touto složkou. Vědci zkoumali účinky doplňků stravy s kolagenem, přičemž se zaměřili na to, jestli působí proti stárnutí pokožky a mají vliv na hustotu kostí či zdraví kloubů. I když jsou výsledky slibné, je potřeba provést ještě další výzkumy, aby bylo možné pochopit, zda je suplementace účinná tak, jak se prezentuje.

Výhody kolagenu

V současné době se kolagen představuje jako něco, co pomáhá zpevnit pokožku, bojuje proti stárnutí a posiluje kosti. Kolagen tvoří zhruba 75 procent hmotnosti pokožky. Při stárnutí vnitřní vrstva pokožky ztrácí collagen, tím pádem je méně pružná a náchylnější i na poškození. Podle jedné studie suplementace zlepšuje hustotu kolagenu v kožní tkáni a hydrataci pokožky. Znaky stárnutí pak nejsou viditelné a tvorba vrásek se oddaluje. Pružnost pokožky začíná klesat už od 20. roku života. Jedna studie zaměřující se na farmakologii a fyziologii kůže testovala kolagen na ženách ve věku od 35 do 55 let. Jedna skupina užívala specifický doplněk stravy, druhá zase placebo, a to jednou denně po dobu osmi týdnů. Na konci studie měly ženy, které braly kolagen, elastičtější pokožku ve srovnání se ženami, jež měly nasazené placebo. Stejně tak má kolagen pozitivní vliv na hubnutí, neboť pomáhá snižovat tukovou hmotu a budovat tu svalovou. V neposlední řadě stimuluje tvorbu chrupavky, a tím je bolest kloubů mírnější, což oceňují hlavně lidé s osteoartrózou. Účinky má dokonce i na vlasy, dodává jim lesk a odolnost. Kolagen podporuje růst vlasů, zvyšuje jejich hustotu a chrání je před vnějšími vlivy. Zpevňuje nehty a je prevencí před srdečními onemocněními. Dále pomáhá zlepšovat kondici střev, funkce paměti a snižovat hladinu cholesterolu. Výhod má kolagen opravdu celou řadu, takže jeho výborný dopad na lidské zdraví je nepopíratelný.

Jaké produkty hledat?

Spousta výrobků prodávaných jako doplňky stravy obsahuje hydrolyzovaný kolagen pocházející ze zvířat. Rozkládá se na malé peptidy, aby ho tělo bylo schopné efektivnějí absorbovat. Jestliže hledáte nejlepší kolagen, podívejte se do internetového obchodu Woldoshop.cz. V nabídce je hovězí kolagen i varianta s kyselinou hyaluronovou. Některé přípravky jsou bez příchutě, jiné jsou například čokoládové. Ideální volbou je prášek rozpustný ve vodě, jenž se dá přidávat buď do nápoje, nebo třeba i smoothie. K dostání jsou i produkty určené pro kočky a psy, takže myslete i na své domácí mazlíčky.

Publikováno: 10. 06. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská