Mastná nebo suchá pleť? Na vině je znečištěné ovzduší, špatná péče i nezdravá strava!

Trápení s pletí mívají ponejvíce teenageři. Jenže ani dospělí nebo senioři nemají vyhráno, protože na stav pleti nemají vliv jen hormony, ale také další faktory, které s věkem nesouvisí. Krásná pleť bez začervenání, pupínků nebo akné vyžaduje patřičnou péči. Současně její vzhled ovlivňuje okolní prostředí nebo každodenní strava. Na jaké rizikové činitele se musí dát pozor, aby byla pokožka zdravá a zářila svou svěžestí? Čeho se vyvarovat a jaké potraviny zhoršují zdravotní stav a vzhled pokožky?

Problémy s pokožkou

Nejčastějším problémem, který se spojuje s pokožkou, je akné, které se týká zejména dospívajících a souvisí s hormonálními výkyvy. Právě hormony hrají roli též v době menstruace, těhotenství nebo šestinedělí, kdy je pokožka podrážděná, může se objevovat začervenání, potrápit může tvorba mazu nebo naopak vysušování. Rovnováha pokožky se může obnovovat při každodenní řádné péči. Pomocí vhodné micelární vody se odstraní mastnota a je třeba pamatovat též na odlíčení voděodolného make-upu, který může zanášet póry nebo způsobovat vysušování, protože ochlazuje pokožku až o 1,5 stupně Celsia.

Citlivá pokožka reaguje ovzduší i slunce

Používání micelární vody se doporučuje též jedincům s citlivou nebo jemnou pokožkou včetně světlých fototypů, které trpí na vysušování. Ideální je přípravek Sébium H2O, který dokonale zbaví pleť nečistot a kosmetického ošetření, současně nezpůsobuje její podráždění. Obsahuje přídavek zinku a mědi pro posílení, k tomu chrání přirozený film, který tvoří bariéru vůči bakteriím i nečistotám.


Kromě pravidelné péče je třeba se vyvarovat pobytu ve znečištěném a prašném ovzduší, protože poletující částice mohou zanášet kožní póry. Oslabit pokožku může i nadměrné slunění nebo nedostatečné používání ochranných krémů s vysokými faktory (SPF 50+).

Pokožka je obraz obsahu spíže

Mezi další zásadní faktory, které ovlivňují celkový zdravotní stav i vzhled pokožky, je životní styl. Při nedostatku spánku a vysoké stresové zátěži může pleť šednout a zeslábnout, je více ohrožená akné nebo začervenáním. Při stresu navíc dochází k produkci kortizolu, který má na kůži velmi neblahý vliv. Ochablá pokožka více inklinuje ke vzniku vrásek a prohlubní. Nadmíru důležitá je taktéž každodenní strava. Konzumace nezdravých potravin, zejména tuků, cukrů, soli a dalších chemických a přidaných látek, vede k rozvoji chronických onemocnění, současně má nepříznivý dopad na kůži a její vzhled navenek.

Jídlem ke zdraví

Vyvážená strava je klíčem ke zdraví, nejen pokožky. Pro krásnou pleť je nezbytné zařadit potraviny s nízkým a středním glykemickým indexem obsahující vlákninu, vitamíny a minerály. Naopak vyřadit se musí z jídelníčku výrobky s vysokým obsahem sacharidů a tuků.


Pleti současně škodí přidané látky, dochucovadla a zejména velké množství soli. Škodí i pálivé koření, především chilli. Kůže potřebuje rovněž hydratovat, pitný režim musí stát na čisté vodě a bylinkových čajích, naopak nejsou vhodné sycené a energetické nápoje, obdobně se doporučuje pít maximálně 2 až 4 šálky kávy denně.  

Publikováno: 01. 07. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská