Nenechte se odsunout na druhou kolej!

Člověk jako vrchol socializace a Maslowovy pyramidy. Přestože nám doba robotizace pomohla zvládat těžkou fyzickou práci, nezastínila člověka jako pána tvorstva. To ale vědě jako hnacímu motoru nestačí, a tak nás v mnohém začíná nahrazovat umělá inteligence. Takzvaný AI CHAT je předzvěstí toto, že za chvíli za nás bude myslet počítač. Naplní se tak snad vize legendárních filmů „o planetě opic“ a z člověka se stane poddruh?

Vědci, zaslepení pokrokem za každou cenu, se nezastaví před ničím. Mnoho obyčejných lidí, kteří si začínají riziko nekontrolovatelného ovládnutí jedince i společnosti uvědomovat, reaguje zcela opačně, než si vědátoři představovali. Umělou inteligenci vnímají jako hrozbu, která jim vezme práci, zničí živobytí a možná že i časem bude řídit jejich životy. Strach a obavy z budoucna se člověk snaží nejprve skrývat. Aby se společensky neznemožnil, používá k utišení vnitřního neklidu nejrůznější „šidítka“. Mezi nejčastěji používané patří alkohol.

​Alkohol nic neřeší

O tom, že pití otupuje smysly, není třeba polemizovat. Čím častěji se ale alkohol jako berlička užívá, tím méně v praxi účinkuje a prakticky nám prokazuje „medvědí službu“. Není žádným tajemstvím, že dříve nebo později dojde k vypěstování závislosti, se kterou se každá lidská bytost vyrovnává s odlišnou úspěšností. Bez odborné pomoci se to obejde málokdy. I v tomto má bohužel umělá inteligence navrch. Bez emocí a slitování vás odsune, ne na druhou, ale až na poslední „kolej“.

Aby se tak skutečně nestalo, závislost na alkoholu pomůže řešit soukromá klinika AdiCare v Praze. Základem léčby u týmu specialistů je diskrétnost a ambulantní přístup. Nebudete tedy nikde hospitalizovaní a středobodem vaší léčby budou individuální psychoterapie. Možná si právě teď říkáte, kde je ta „ostrá“ hranice mezi normálním a rizikovým užíváním alkoholu? Řada věhlasných adiktologů se shoduje na tom, že žádná taková přesná hranice neexistuje a že se jedná spíše o kontinuální přechod.


​Diskrétní léčba

Abyste se i vy nedostali do propadliště dějin tím, že se váš život smrskne touhu napít se a sehnat si plnou flašku, neváhejte kontaktovat odborníky z AdiCare, kteří vás s vámi provedou nezávaznou konzultaci, prvotní vyšetření a nastíní vám možnosti terapie.

Mějte se na pozoru, pokud máte následující příznaky. Za závislého se totiž považuje člověk, který během posledních šesti měsíců, vykazuje alespoň tři z následujících znaků: craving, což je neodolatelná touha se napít, sníženou sebekontrolu při zvyšování tolerance, zanedbávání jiných zájmů a pokračování v pití přes negativní důsledky. Zpozorujete-li je u sebe, neváhejte se objednat u psychoterapie Praha na telefonu 739 375 763 nebo online, dokud není pozdě.

Publikováno: 25. 08. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Adriana Kučerová