Pražanů v pronájmu přibývá. Čeká metropoli podobný scénář jako USA?

Vlastní bydlení je nedosažitelným artiklem pro stále více pražských domácností. Rezidenti se musí smířit s omezenou nabídkou nájemních bytů a současně se připravit na horší finanční situaci. Ekonomové v souvislosti s prudkým ochlazením hospodářství predikují inflaci a zastavení růstu platů. Někteří se dokonce nebojí porovnat situaci s USA, kde padne za podnájem většinu z celkového příjmu domácnosti.

Byty v dostupných lokalitách jsou finančně nedostupné

Zájemci o vlastní bydlení, kteří si byt či dům nemohou dovolit, mají na výběr. Mohou se poohlédnout po menším bydlení nebo zapátrat ve vzdálenější čtvrti. Mnohdy však na takové kompromisy neslyší a raději se smíří s vysokým nájemným za byt v dostupnější lokalitě s lepší občanskou vybaveností. V současné době bydlí v pronájmu v průměru každý pátý obyvatel Prahy, ale zanedlouho by to mohl být každý čtvrtý. S pokračujícím trendem by mohl být poměr nájemního a vlastního bydlení i 50:50.

Mladší generace se nerada váže

Zájem o nájemní bydlení stoupá i z jiných důvodů než z nedostatku finančních prostředků na vlastní bydlení. Zatímco pro starší rezidenty představuje byt v osobním vlastnictví jakousi existenční jistotu a pro rodinu s dětmi prodej domu Praha zase zhmotnění snu o ideálním místě pro klidný život, zástupci mladší generace po vlastnictví nemovitosti spíše netouží. Nechtějí se vázat na jednu adresu a upisovat se k hypotéčnímu úvěru se splatností v řádu desítek let. Aktuálnímu stavu realitního trhu příliš nenahrávají ani méně dostupné hypotéky. Mnoha mladým lidem, jejichž příjem na schválení úvěru nedostačuje, je vlastní bydlení zapovězeno, i když po něm touží.

Východisko existuje

Určité řešení představují bytové projekty v Praze v odlehlejších lokalitách, které sice jsou v očích investorů méně lukrativní, než např. Vinohrady, Dejvice či Podolí, ale přesto nabízí kompletní občanskou vybavenost a plně vyhovují i z hlediska dopravní dostupnosti. Tyto čtvrti boom teprve čeká a v budoucnu se z nich stanou nová městská centra.

Publikováno: 30. 05. 2020 / Aktualizováno: 29. 05. 2023

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Zábranská