Rychlost internetu máme dobrou, mobilní data však drahá

Bez internetu si dnes nedokážeme představit život, obzvlášť po covidové pandemii. Hodně lidí bylo nuceno přehodnotit své potřeby, jakmile začali pracovat a studovat z domova, museli si zařídit rychlejší internetové připojení. S rychlostí na tom mimochodem v ČR nejsme vůbec špatně. Jaká je normální rychlost internetu? Světový průměr rychlosti internetového připojení (pevného v domácnosti či ve firmě) je 113 Mbps pro download a 62 Mbps pro upload. U mobilního připojení je to 63 Mbps pro download a 13 Mbps pro upload.

Rychlosti domácího internetového připojení

Nejrychlejší internetové připojení mají v Monaku, druhý je Singapur, třetí Hong Kong. Ze států v první desítce překvapí například Rumunsko, Thajsko či Francie. Česko se aktuálně nachází na 52. příčce (vycházíme z žebříčku pro září 2021) ze 181 zkoumaných států po celém světě. Průměrný download u nás je 94 Mbps. Máte takovou rychlost doma? Ověřte si to online prostřednictvím měření rychlosti internetu.

Žebříček mobilního připojení je odlišný

Co se týče mobilního připojení, nejrychlejší internet máte ve Spojených arabských emirátech, na druhém místě je Jižní Korea na třetím Norsko. Česko se drží na 39. místě ze 138 zkoumaných států. Špatně na tom rozhodně nejsme. Co je však u nás problémem, jsou ceny mobilního internetového připojení. Ve Francii či Itálii pořídíte 70 GB dat za 10 eur měsíčně. I když je DSL rychlost pevného internetu o něco vyšší než toho mobilního, v jižních státech se kolikrát více vyplatí zařídit si mobilní internet se štědrým datovým limitem. U nás si o takových nabídkách můžeme nechat leda tak zdát. Nejsme v tom sami, vysoké ceny mobilního internetu jsou normální taktéž na Slovensku nebo i v Německu. Nezbývá než doufat, že se situace v rámci EU jednoho dne sjednotí. Zatím můžeme být rádi aspoň za možnost používat mobilní data v rámci EU bez příplatku.

Publikováno: 24. 10. 2021

Kategorie: Finance

Autor: Denisa Zábranská