Jak ušetřit? Pomohou levná elektřina a plyn

Už na jaře pandemie nového typu koronaviru pěkně zamávala s příjmy mnohých z nás a nyní se to děje znovu. Spousta podnikatelů musí přerušit svou činnost, někteří zaměstnanci přišli o práci úplně, dalším se snížil příjem. České rodiny se snaží šetřit, kde se dá. Mnohdy zapomínají na úplně jednoduché způsoby, jak v rodinné kase udržet více peněz. Jedním z nich je změna dodavatele energií. Dříve jsme si vybírat nemohli, dnes máme na výběr rovnou z několika dodavatelů. Levná elektřina a plyn mohou proudit domů i vám, pokud se nebudete bát přejít k jinému dodavateli. Není na tom nic složitého.

Jak je možné, že někde jsou energie levnější?

Na českém trhu působí několik dodavatelů energií. Cena plynu i elektřiny je přitom složena ze dvou částí. Ta první je pevně daná a dodavatel s ní nic neudělá, ta druhá ovšem obsahuje i jeho provizi. Tady je tedy prostor k cenotvorbě, a přesně proto vám jeden dodavatel nabídne levnější energie než jiný. Nutno podotknout, že levný plyn se nijak neliší od toho drahého. Domů vám proudí pořád ty stejné energie, jen za ně prostě platíte někomu jinému a o pár stovek či tisíc méně.

Kolik bych mohl ušetřit?

Žádné přesné číslo vám bohužel nesdělíme, protože vždy záleží na vaší konkrétní spotřebě. Právě proto dodavatelé nabízí možnost přípravy nabídky na míru. Nestyďte se, kontaktujte nějakého nového dodavatele, sdělte mu svou spotřebu a on vám spočítá, kolik byste ušetřili přímo vy. Pro někoho jde o úspory v řádech stovek, pro jiného se bavíme i o řádech tisíců korun. Pokud se chcete dozvědět, jak jste na tom vy, podívejte se například na https://www.epet.cz/.

Změna dodavatele energií není tak složitá

Spousta lidí by ráda měla levnější elektřinu a plyn, avšak bojí se složitého procesu změny dodavatele. To je přitom zcela zbytečná obava. Dnes věci fungují obvykle tak, že udělíte plnou moc novému dodavateli a on za vás vše vyřeší, včetně nepříjemného jednání s tím starým, od nějž odcházíte.

Publikováno: 24. 10. 2020

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Zábranská