Zateplení domu: Nakonec jsem vsadil na polystyrén

Realizace zateplení objektu je poměrně nákladnou záležitostí. Dovolili byste si ale nechat dům pouze tak, jaký je, a neřešit zateplení? Nejspíše ne. Doby, kdy se o jakýchkoli druzích zateplení objektu nemluvilo a nic se neřešilo, jsou už naštěstí dávno pryč. Úniky tepla zejména ze starších domů jsou doslova masivní a odpovídají tomu samozřejmě i faktury za vytápění daného domu. Já jsem stavěl domek nový, a tak jsem se snažil myslet na zateplení ihned ještě před tím, než vůbec stála hrubá stavba.

Zateplení krovů není u bungalovů nezbytné

V první řadě jsem dumal nad tím, jaké části svého domku mám zateplit. Rozhodně jsem neuvažoval o tom, že by bylo zateplené kompletně všechno. Na to bych zřejmě neměl peníze a bylo by to zbytečné. Ve finále jsem dal na rady specialistů a zateplil jenom stropy. Vždyť právě tudy utíká nejvíce tepla. Neobyvatelnou půdu jsem nijak zateplovat nepotřeboval, protože tam v podstatě pouze odkládám nepotřebné věci. Mimo stropů jsem zateplil i celý objekt, respektive všechny stěny. Zateplení stropu bohatě stačilo, což se mi potvrzuje už několik let, co v domku bydlíme.

Co všechno připadalo v úvahu?

Důležitý je samozřejmě materiál, kterým se zatepluje. Já jsem vybíral hned z několika. Na počátku bylo jasné, že nejlevněji vychází polystyrén. Přesto jsem váhal ještě mezi ním a minerální vatou. S tou je ovšem více práce. Zajímavou volbou by byla jistě také polyuretanová pěna, případně foukaná izolace. Ta už ale vycházelo velmi draho. Cenový rozdíl činil několik desítek tisíc korun.

Nakonec jsem se rozhodl ekonomicky

Hádáte správně, zvolil jsem polystyren. Ten nabízí výborné tepelně izolační vlastnosti a realizace zateplení je doslova expresní. Zateplil jsem jím kompletně celý objekt. Tedy mimo stropů, na ně se použila minerální vata.

Publikováno: 20. 08. 2019

Kategorie: Bydlení

Autor: Denisa Zábranská