Kalibr je pravou rukou každého soustružníka i frézaře

0

Nezáleží na tom, jestli je vaší vášní obrábění na konvenčním zařízení, či vás baví spíše moderní počítačem řízené stroje, neobejdete se bez celé řady pomůcek. Každý materiál i postup totiž vyžadují úplně jiný nástroj, odlišné rozměry zase specializovaná měřidla, zatímco závity a normovaná uložení se neobejdou bez pořádného kalibru. Kde sehnat vše potřebné?

Nejdříve závity

Z hlediska šroubovic rozlišujeme vnitřní a vnější provedení. První zmíněnou variantou je například klasická matice. K jejímu úspěšnému vyzkoušení vám poslouží některý ze závitových kalibrů. Pro druhou možnost je naopak nutný takzvaný měřicí kroužek. V našich končinách jsou alfou i omegou metrické rozměry, ale mnoho zakázek počítá i s lichoběžníkovými, oblými a Whitworthovými druhy.

Uložení s přesahem a s vůlí

Specifickou kategorií jsou vnitřní a vnější rozměry, šířky stěn obrobků a podobné údaje. Z hlediska jejich adekvátního uložení do předem připraveného systému je nutné dodržet požadované úchylky v rozměrech. V daných situacích vás podrží zkoušení třmenovým (vnější míry) a mezním kalibrem (vnitřní tvary).

Naprostý perfekcionismus

Základem spokojených zákazníků i vašich zisků je stoprocentní a nikdy nekončící kontrola všech jednotlivých součástí obrobku. Ve světě pouhých setin milimetru totiž nikdy nevíte, jaký vnější vliv zrovna působí na vaše zařízení. Nepatrná změna teplot, neviditelné obroušení nástroje, špatné korekce a další jevy dokážou během několika vteřin zničit celou zakázku.

Z toho důvodu vybavte svou dílnu dostatečným počtem normovaných produktů, s nimiž budete každým dnem v neustálém kontaktu. Pěkné ceny, pestrý inventář zboží a rychlou dopravu vám zajistí známý e-shop pod odkazem kalibry.cz. Určitě není problémem si s těmito profesionály případně domluvit i tvorbu speciálních pomůcek na přání.

Publikováno: 26. 01. 2023

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská