Proč je lepší dát přednost přírodní vůni před tou umělou?

Každý člověk se chce před svým okolím nějakým způsobem prezentovat a jednou z možností, jak toho docílit, je používání vůní.

Stále se najde hodně lidí, kteří k tomuto účelu využívají syntetické parfémy, nicméně jejich počet klesá. Neznamená to, že by snad nechtěli vonět. Jen se toho snaží docílit pomocí přírodních vůní. Ty jsou totiž v mnoha ohledech lepší.

V čem jsou klasické parfémy problematické?

Bez vhodného ovonění to v dnešní době nejde. Přirozený živočišný odér sice má něco do sebe, ale když se jde do společnosti, je přeci jen lepší ho zakrýt něčím příjemnějším. Z toho důvodu byly vynalezeny parfémy.

Standardem jsou dnes syntetické verze, jež však mají jeden velký problém, a sice složení. Obsahují obrovskou plejádu látek, které mohou být pro lidské zdraví škodlivé. S jejich přičiněním se totiž mohou u člověka rozvinout různé alergické reakce.

Mnohé chemické náhražky obsažené v běžných parfémech patří mezi poměrně silné alergeny. Ty se nejčastěji projevují zarudnutím pokožky, ale může také dojít k podráždění dýchacích cest. Parfémy totiž z logiky věci vdechujeme.

Kdo nechce riskovat pupínky nebo kašel, měl by přejít na 100% přírodní vůně. U nich je jistota, že žádné syntetické dráždiče neobsahují.

Aromaterapeutické účinky

Parfémová vůně by neměla sloužit pouze k zakrytí přirozeného pachu a být příjemná. Měla by pozitivně působit i na psychiku daného jedince. S umělými parfémy toho dosáhnout víceméně nelze, avšak s těmi přírodními to možné je.

Důležité je vybrat si ten správný. Každý reaguje na určité čichové podněty trochu jinak. Proto je vhodné experimentovat a vyzkoušet více vůní, než se podaří najít tu pravou. Aromaterapeutické účinky přírodních parfémů není radno podceňovat.

Formy

Naturální parfémy se běžně vyrábějí ve třech základních formách – alkoholové, olejové a tuhé. Začátečníkům budou asi nejvíce vyhovovat parfemované vody s příměsí alkoholu. Ty se nejvíce podobají tomu, co dosud v rámci syntetických vůní znali. Aroma je zde ovšem daleko jemnější.

Kdo touží přeci jen po něčem o dost intenzivnějším, ten začne rovnou na olejových, respektive tuhých parfémech.

Jak vybrat kvalitní rum?

Na Lihomatu najdete návod, jak vybrat kvalitní rum včetně spousty zajímavostí, které by měl každý milovník jednoho z nejlepších alkoholických nápoj vědět.