Proč je lepší dát přednost přírodní vůni před tou umělou?

Každý člověk se chce před svým okolím nějakým způsobem prezentovat a jednou z možností, jak toho docílit, je používání vůní. Stále se najde hodně lidí, kteří k tomuto účelu využívají syntetické parfémy, nicméně jejich počet klesá. Neznamená to, že by snad nechtěli vonět. Jen se toho snaží docílit pomocí přírodních vůní. Ty jsou totiž v mnoha ohledech lepší.

V čem jsou klasické parfémy problematické?

Bez vhodného ovonění to v dnešní době nejde. Přirozený živočišný odér sice má něco do sebe, ale když se jde do společnosti, je přeci jen lepší ho zakrýt něčím příjemnějším. Z toho důvodu byly vynalezeny parfémy. Standardem jsou dnes syntetické verze, jež však mají jeden velký problém, a sice složení. Obsahují obrovskou plejádu látek, které mohou být pro lidské zdraví škodlivé. S jejich přičiněním se totiž mohou u člověka rozvinout různé alergické reakce. Mnohé chemické náhražky obsažené v běžných parfémech patří mezi poměrně silné alergeny. Ty se nejčastěji projevují zarudnutím pokožky, ale může také dojít k podráždění dýchacích cest. Parfémy totiž z logiky věci vdechujeme. Kdo nechce riskovat pupínky nebo kašel, měl by přejít na 100% přírodní vůně. U nich je jistota, že žádné syntetické dráždiče neobsahují.

Aromaterapeutické účinky

Parfémová vůně by neměla sloužit pouze k zakrytí přirozeného pachu a být příjemná. Měla by pozitivně působit i na psychiku daného jedince. S umělými parfémy toho dosáhnout víceméně nelze, avšak s těmi přírodními to možné je. Důležité je vybrat si ten správný. Každý reaguje na určité čichové podněty trochu jinak. Proto je vhodné experimentovat a vyzkoušet více vůní, než se podaří najít tu pravou. Aromaterapeutické účinky přírodních parfémů není radno podceňovat.

Formy

Naturální parfémy se běžně vyrábějí ve třech základních formách – alkoholové, olejové a tuhé. Začátečníkům budou asi nejvíce vyhovovat parfemované vody s příměsí alkoholu. Ty se nejvíce podobají tomu, co dosud v rámci syntetických vůní znali. Aroma je zde ovšem daleko jemnější. Kdo touží přeci jen po něčem o dost intenzivnějším, ten začne rovnou na olejových, respektive tuhých parfémech.

Publikováno: 02. 09. 2022

Kategorie: Krása a móda

Autor: Denisa Zábranská