Nedostatek slunce způsobuje špatné nálady i vážné zdravotní potíže

Sotva jsme se jich nabažili, není po nich vidu ani slechu. Řeč je o slunečních paprscích, které nás příjemně hřejí, navozují dobrou náladu a mimo to jsou nezbytné pro tvorbu vitaminu D. Analýzy bohužel ukazují, že více než polovina populace trpí akutním nedostatkem slunce, s čímž souvisí množství více či méně závažných zdravotních potíží. Za kritické období považujeme pochmurný podzim – právě nyní, a to nejen v souvislosti s probíhající pandemií koronaviru, je velmi důležité využívat každou příležitost pro kontakt se sluníčkem a případný deficit suplementovat kvalitními doplňky stravy.

Co způsobuje nedostatek vitaminu D?

Před více než deseti lety uveřejnil časopis Health studii, která poukázala na problém většiny populace. Nedostatek slunečního záření a s tím související deficit vitaminu D může vyústit v různá zánětlivá onemocnění (např. Crohnovu chorobu), srdeční choroby, mozkovou mrtvici, diabetes, vysoký krevní tlak či osteoporózu (tělo si chybějící vitamin odebírá z kostí). Dětem pak bez přísunu životně důležitého vitaminu hrozí křivice, měkké a lámavé kosti. „Déčko“ je zároveň nezbytné z hlediska celkové imunity. Bez něj nemůže tělo správně fungovat a efektivně se bránit před škodlivými mikroorganismy.

Kolik sluníčka je potřeba, abychom měli vitaminu D dostatek?

Podle odborníků je pro udržování optimálního množství vitaminu D potřebné vystavit paže a obličej slunci zhruba třikrát týdně po dobu cca 15 minut, a to bez ochrany proti slunečnímu záření. V praxi je samozřejmě rozhodující barva pleti – lidé se světlejší pokožkou využívají záření mnohem efektivněji než majitelé tmavší kůže.

Doplňujte vitamin D a posilujte svou imunitu

Ale jak si s deficitem slunečních paprsků poradit nyní, v období podzimních měsíců? Správnou volbou je vitamín D3 od Naturvity. Balení s 90 tabletami seženete za výhodnou cenu například zde v Gigalékárně.

Publikováno: 12. 10. 2020

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská