Proč byste si měli pořídit elektrokolo?

Přemýšlíte o tom, zda nejít s dobou a pořídit si elektrokolo? Co na něm vlastně všichni vidí? Nejen z ekologických důvodů je elektrokolo dobrou investicí. Naučí se na něm každý, umožní projížďky i méně fyzicky zdatným jedincům a užijete si spoustu zábavy! Před tím, než se vydáte do obchodu, pojďme se spolu podívat na to, jaká mají elektrokola přednosti.

Finanční stránka věci

Pokud si doma sami v dílně nepřiděláte na klasické jízdní kolo nějaký ten motorek, pořizovací cena nového elektrokola je celkem vysoká. Ale nebojte, tato investice se vám brzy vrátí. Díky vyjížďkám na elektrokole budete nechávat doma svůj automobil častěji a častěji. Při dnešních rostoucích cenách benzínu se vám tato větší nákupní částka brzy objeví zpět v peněžence. A navíc! Ušetříte i za parkování a povinné ručení.

Na elektrokolech se snadno jezdí

Jízda na elektrokole je hračka, je to ještě jednodušší než na běžném kole. Některá elektrokola nemají ani žádné převody, či ovládání rychlosti, nemusíte tak nic složitě nastavovat. Stačí na kolo sednout a jet, něco jako auta s automatickou převodovkou. Vždy se však s kolem řádně seznamte, přečtěte si návod, než se na něm vydáte poprvé na cesty. Ani na elektrokole nezapomínejte na svou bezpečnost – cyklistická přilba a rukavice by měly být samozřejmostí.

Různé druhy elektrokol

Základním rozdělením je jistě podle vzhledu a provedení – elektrokolo pro ženy a elektrokolo pro muže. Rozdíl bývá v barvách, ale i v designu, aby se dámám snadněji nastupovalo. Další hledisko pro nákup bude, do jakého terénu se se svým elektrokolem budete pohybovat. Jiné technické specifikace bude mít elektrokolo pro ženy, které s ním budou vyrážet po cyklostezkách, s dětmi na výlet, či na nákup. A odlišný typ si vybere muž pro extrémní podmínky – vyjížďky v lese, na horách, do bahna a podobně. Taková horská elektrokola mají i vyšší pořizovací cenu.

Kam se můžete vydat?

Většina elektrokol mívá výrobcem garantovaný dojezd – mezi 30 – 90 kilometry na jedno nabití, což úplně v pohodě stačí na delší výlet i cestu zpět. V závislosti na vaší hmotnosti, náročnosti terénu, množství kopců, se dojezd značně bude lišit. Vzdálenost, kterou na kole ujedete, můžete ovlivnit tím, že motor použijete do kopců a po rovině se budete trošku namáhat sami.

Elektrokola se snadno udržují

U každého kola je moudré vyzkoušet brzdy a zkontrolovat tlak v pneumatikách, než vyrazíte, a věnovat pozornost každé části, která vydává hluk nebo dře tam, kde by neměla. Než vyrazíte na výlet, vždy zkontrolujte brzdy. Je dobré nechat si elektrokolo vždy alespoň jednou ročně profesionálně seřídit opravit.

Publikováno: 13. 10. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská