Státní svátky: Ucelený přehled pro rok 2020

Pro mnoho lidí jsou státní svátky očekávaným dnem, jelikož díky nim mohou mít volno v práci. Zajímá vás, kolik takových dní v roce je, a o jaká konkrétní data se jedná? Potom se podívejte na náš přehled státních svátků, který je platný nejen pro rok 2020.

Den obnovy samostatného českého státu a Nový rok

I když to vypadá, že se jedná o dva státní svátky, realista je taková, že jsou oba dva spojeny s jedním dnem. A to hned prvním dnem v roce. Jedná se o jeden z nejznámějších svátků, u kterého jistě nemusíme připomínat ani datum. I když pro úplnost je to 1.1.

Velký pátek

Tento svátek je spojený s křesťanskými svátky, kterými jsou Velikonoce. Je na něm zajímavé, že nemá své pevné datum. Pokud jde o rok 2018, tak to vychází na termín 30.3.

Velikonoční pondělí

Také patří mezi zajímavé státní svátky, jelikož nemá pevné datum. V roce 2018 připadá na termín 1.4.

Svátek práce

Mnozí mají tento den zafixovaný jako 1. máj. Oficiální název tohoto státního svátku je však Svátek práce. Už podle označení prvního máje je vcelku jasné, že se na něho můžete těšit vždy 1.5.

Den Vítězství

O týden později nastává ještě další státní svátek. Připadá na den 8.5. a označuje se jako Den vítězství. Jedná se o vzpomínku spojenou s ukončením 2. Světové války, která se dotkla Evropy, včetně naší země.

Den slovanských věrozvěstů Cyrila a Metoděje

Patří mezi další státní svátky, které se vážou k historickým událostem. Konkrétním datem je termín 5.7. a svátek má charakterizovat jejich příchod na naše území.

Den upálení mistra Jana Husa

Název tohoto svátku, který připadá na 6.7. není nutné příliš charakterizovat. Vztahuje se k události, která se udála už v roce 1415.

Den české státnosti

Zajímavý svátek, který má připomínat událost z roku 935, kdy došlo k zavraždění knížete Václava.

Den vzniku samostatného československého státu

V moderních dějinách svátek velmi významný. Připadá na 28.10. a název zcela jasně odkazuje k událostem z roku 1918.

Den boje za svobodu a demokracii

Známé listopadové datum, které se váže ke dni 17.11. Unikátem je to, že se může vázat k událostem z roku 1939, ale i 1989.

Štědrý den, 1. svátek vánoční, 2. svátek vánoční

Známá trojice vánočních svátků, které následují hned za sebou, a to ve dnech 24., 25., a 26. 12.

Publikováno: 17. 12. 2019

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská