Za reflexní vestu se nemusíte stydět

Proč myslíte, že jsou reflexní vesty stále vnímány jako něco, za co bychom se měli stydět? Možná je důvodem fakt, že je nosí také silničáři, pracovníci technických služeb, popeláři a jiní lidé vykonávající ne příliš oblíbené, ale pro chod společnosti nesmírně důležité profese. Opravdu je naše společnost tak povrchní? Ať už je důvod jakýkoliv, za reflexní vesty bychom se stydět neměli. Vždyť nám mohou zachránit život! Proč myslíte, že je nosí výše zmiňovaní zaměstnanci? Aby byly na silnici dobře vidět. A stejně tak potřebujete být vidět vy, když jdete na vycházku, jedete na kole, na mopedu, připletete se k dopravní nehodě apod.

Povinnou je reflexní vesta do auta

Po pravdě řečeno, reflexní vesta do auta již nějaký ten rok není součástí povinné výbavy, takže technickou určitě projdete, i když ji ve voze mít nebudete. Jiný zákon ovšem předpisuje povinnost obléknout si ji, např. v momentě, kdy zastavíte u nehody a vylezete z vozu. Jednu, nebo více vest? Většinou bude chtít vystoupit z vozu i zbytek posádky, nejen vy, takže je dobré mít v autě vest více. V některých evropských zemích je to navíc povinností (např. Slovensko). A pokud už mluvíme o Slovensku, tam je zákonem dokonce dáno, že reflexní vestu musíte mít po ruce. Pokud ji tedy necháte v kufru, můžete dostat tučnou pokutu.

Děti se ji učí nosit již ve školce

Mnohé školky oblékají dětem reflexní vestičky při každé procházce. Děti jsou tedy již od nízkého věku vedeny k zodpovědnosti na silnicích, což je jenom dobře. Doma to podpořte. Dětská reflexní vesta není drahá, určitě ji pořiďte a dítěti oblékejte například i pro jízdy na kole – i tehdy se pohybuje na komunikaci.

Buďte vidět při sportu

Stejná pravidla by měla platit pro dospělé osoby. Na kole nebo při běhu za šera je potřeba, abyste byli vidět. Samozřejmě nemusíte běhat v té obrovské reflexní vestě, dá se pořídit přímo reflexní vesta na běhání. Je lehká, má kapsu na zip a pořídíte ji asi za tři stovky. To za záchranu života stojí.

Publikováno: 06. 02. 2021

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská