Jak na maskování fotopastí?

Myslivci, přírodovědci, milovníci přírody, ale také obecní samosprávy, majitelé domů nebo komerčních prostor… ti všichni stále ve větší míře využívají možností, které jim nabízí některý z mnoha typů fotopastí, které lze na trhu nalézt. Pohybem aktivovaný fotoaparát může zachytit vzácné druhy zvěře, sledovat její pohyb nebo odhalit žháře, zloděje či lidi nerespektující zákaz skládky. Bez ohledu na konkrétní úkol, který fotopast má, je prakticky vždy třeba, aby zůstala za všech okolností skryta očím těch, které má fotografovat. Maskování fotopasti ale nemusí být triviální záležitostí a je třeba, aby na něj zákazník pomyslel již při pořizování zařízení. Co je tedy potřeba vzít při maskování fotopasti v potaz?

Využití přírodních i umělých materiálů

Většina na trhu dostupných fotopastí má povrchovou úpravu vyvedenou v maskovacích vzorech, které lze případně dále doplnit a vylepšit o speciální maskované obaly nebo maskovací pásky. Chcete-li ale maskování vaší fotopasti posunout na další úroveň, můžete zapojit další materiály a fotopast polepit např. větvičkami, ať již pravými nebo umělými, které můžete získat např. z dekoračních věnců apod. Ale pozor, nelze je lepit všude a velmi záleží na konkrétním typu pasti!

Velikost vs. tvar

Aby fotopast (http://fotopasti-na-zver.cz/) po zamaskování zůstala plně funkční, je třeba aby části jako je objektiv, přísvit či pohybový PIR senzor zůstaly volné. Právě proto závisí možnosti maskování především na konkrétním řešení fotopasti, jakkoliv se na první pohled zdá, že rozhodujícím faktorem je velikost a menší zařízení půjde vždy zamaskovat lépe než to větší. Důležité je, aby místa, která musí zůstat volná, byla rozmístěna v jedné určité části zařízení. Pokud jsou rozmístěna na různých místech, není prakticky možné přední stranu fotopasti maskovat.

Publikováno: 10. 02. 2018

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská