Základy BDSM aneb Jak na to, když jste to ještě nikdy nedělali

Když zaslechnete termín BDSM, asi se vám okamžitě vynoří spousta myšlenek a představ. Možná jste o tomto životním stylu slyšeli v médiích nebo od známých, ale nemáte přesnou představu o tom, co to vlastně znamená a obnáší – a už vůbec netušíte, jak do tohoto neprobádaného koutu sexuality vstoupit. Je to tak? Pokud ano, tak právě pro vás je tento článek.

​Co je vlastně BDSM?

BDSM je zkratka pro několik různých výrazů - bondage a disciplína, dominance a podřízenost, ale také sadismus a masochismus. Vždy je o formu sexuálního životního stylu, která zahrnuje různé role a praktiky mezi partnerem, který přebírá dominantní roli (dominanta) a tím, který je podřízený (submisivní). Praktiky zahrnují různé prvky, jako jsou svazování, fyzické nebo verbální tresty, erotické hry s mocí a další netradiční, ovšem velmi vzrušující aktivity.

​Klíčová je komunikace

Pokud jste se rozhodli, že společně s partnerem BDSM vyzkoušíte, nejdříve si o všem otevřeně a upřímně promluvte. Přibližte si své touhy, vytyčte hranice a sdělte očekávání. Bez řádné komunikace by hrátky vedly spíše k negativním zážitkům. Diskutujte proto o svých preferencích a o tom, co vás vzrušuje. A rozhodně si popovídejte i o tom, co byste si zažít nepřáli.

​Nejděte na to zhurta

Pokud jste do světa BDSM zabloudili úplně poprvé, bude pro vás důležitý pomalý a pozvolný nástup. Vystačíte si s lehčími praktikami, jako jsou lehké svazování nebo jemnější formy dominance a podřízenosti. Můžete si také vzájemně vyměnit role, abyste lépe pochopili pocity a emoce, které se s nimi pojí. A samozřejmě k tomu můžete využít základní BDSM pomůcky.


​Nasávejte poznatky průběžným studováním

Svět BDSM je vskutku komplexní a vždy v něm najdete spoustu nových věcí. Ale kde je hledat? Možností je víc než dost - přečtěte si tematické knihy, články na internetu nebo jiné seriózní online zdroje. Vyhněte se plytkým informacím, a naopak se zaměřte na psychologii, etiku a historii tohoto životního stylu. Čím více jej pochopíte, tím lépe budete schopni vnímat potřeby svého partnera i sebe sama.

Publikováno: 27. 07. 2023 / Aktualizováno: 03. 08. 2023

Kategorie: Lifestyle

Autor: Adriana Kučerová