Co je to kolagen a proč je důležitý?

Kolagen je bílkovina nerozpustná ve vodě, která je základním stavebním kamenem pojivových tkání. Spousty osob si právě kolagen spojí s klouby, ale objevuje se i v kosmetice. Ovšem samotný kolagen hraje určitou roli při stárnutí buněk. Jednoduše je tělu přínosný ať už se jedná o kosmetické doplňky, kosti, vazy, šlachy chrupavky či kůži. V následujících řádcích vám prozradíme, co to kolagen vlastně je, a proč je tak důležitý.

Hlavní funkce, které kolagen zajišťuje

Mezi hlavní funkce, které kolagen zajišťuje, patří pevnost a pružnost pojivých tkání. Lidský organismus si tuto bílkovinu dokáže vytvořit i sám, ovšem v značně omezeném množství. Navíc věkem počet těchto bílkovin v těle ubývá, a proto je důležité tělu dopřát dostatečný příjem tohoto druhu bílkovin pomocí doplňků stravy. Kvalitní doplňky jsou bohatým zdrojem kolagenů, ale také jsou snadno vstřebatelné. Tip: Kvalita produktů hraje důležitou roli. Ten nejlepší kolagen na trhu vám pomůže odhalit Radek z Ecoblogu.

Proč je kolagen důležitý?

Tento doplněk stravy dokáže dostatečně podpořit správnou funkci šlach, vazů, kloubů a celkově všech tělesných složek, které se starají o pohyb. Kolagen je velmi oblíbený také v kosmetice díky posilování pružnosti a pevnosti tkání. Protože jeho produkce v těle klesá s věkem, je vhodným řešením doplnit ho prostřednictvím doplňků stravy, a to především od 60 let, kdy se počet těchto bílkovin v těle značně snižuje. Potěšíme i ženy, když prozradíme, že napomáhá bojovat proti vráskám. Avšak především sportovci by měli kloubní výživu užívat pravidelně, hlavně z důvodu prevence, protože právě při náročných fyzických aktivitách dostává náš pohybový aparát zabrat a je třeba ho nějakým způsobem podpořit.

Může mít kolagen negativní účinky?

V případě, že to s dávkováním nijak nepřeháníte, by se negativní účinky dostavit neměly takřka žádné. Ovšem pokud máte pocit, že je "něco špatně", doporučujeme zkontaktovat odborníka. Určitě dodržujte doporučené dávkování, které najdete na etiketě vybraného produktu.

Publikováno: 19. 11. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská