Kofein z guarany místo kávy

Guarana neboli paulinie nápojná je v posledních letech velmi často skloňovaným pojmem. Jde totiž o jeden z pokladů přírody, které jsme my ve střední Evropě objevili teprve nedávno. Libují si v ní studenti, řidiči či sportovci. Proč? Protože tělu dodá kofein a vy pak máte více energie. Guarana je popínavá rostlina rostoucí v Amazonii. Plody této rostliny jsou po dozrání červené a obsahují jedno velké černé semeno, které je vypuzeno na povrch. Tato semena se sklízí v říjnu až listopadu. Jelikož díky jednomu semenu plod vypadá jako oko, není divu, že se v Amazonii vypráví pověsti o tom, jak první rostlina guarany vyklíčila z oka zavražděného dítěte.

Na co se guarana používá?

Řidiči a studenti si ji sice kupují teprve v posledních letech, ale průmysloví giganti ji znají dlouhá léta. Díky vysokému obsahu kofeinu se guarana používá jako jedna z ingrediencí v energetických nápojích. U kávového zrna tvoří kofein asi 2 % jeho hmotnosti, u zrna guarany je to 4-6 %. Množství kofeinu je tedy více než dvojnásobné. Jak je známo, kofein dodává energii, snižuje fyzickou i psychickou únavu a působí jako stimulant. Při velkých dávkách ale může způsobit i nespavost, neklid, nervozitu, zvracení, podráždění žaludku, zvýšený krevní tlak a celou řadu dalších vedlejších efektů. Proto je třeba přijímat ho s mírou.

Kofein jako pomocník při cestě na dovolenou

V kontextu letních měsíců můžete kofein využít třeba při cestě na dovolenou, kdy vás čeká dlouhá cesta za volantem. Jestli normálně pijete kávu, je možné, že šálek kafe vám stačit prostě nebude. V takovém případě můžete sáhnout po silnější guaraně, třeba ve formě tablet. Kofein z guarany obsahují například tablety Kofex od výrobce Naturvita. V jedné tabletě je obsaženo 50 mg kofeinu pocházejícího z čistého kofeinu i z extraktu z guarany. Nikdy byste neměli jíst více než 5 tablet denně. Kofex pořídíte v internetové lékárně Gigalekarna.cz.

Publikováno: 10. 07. 2021

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská