Máte na
zahradě u svého domu, chaty či chalupy bazén a zjišťujete, že ačkoli je venku teplo, voda v
bazénu je studená? V tom případě už jste nejspíše začali pátrat v obchodech po ohřívacím systému. Výsledky vás nejspíše příliš nepotěšily. Mnohdy je nabídka ohřívání důmyslným způsobem, jak vytáhnout málo informovaným uživatelům peníze e z kapsy, v lepším případě jde o systém, jak během letního počasí teplotu udržet. Přestože jste obešli několik obchodů a prostudovali internet, nejste s nabídkou spokojeni. Položíte si proto otázku: Nedokázal bych si vyrobit ohřívací systém sám? Odpověď zní: ano.
Jak nejlépe vodu ohřívat?
Nabízí se ohřev kotlem na uhlí nebo elektrický ohřev. Obojí je ale nákladné a ve výsledku za teplou vodu v bazénu zaplatíte totéž, co za topení v domě. Proto se vyplatí poohlédnout se po jiném systému s nižšími náklady. Nabízí se sluneční energie. Je zadarmo, musíte ale postavit sluneční kolektor. Jak na to?
Vyberte nejvhodnější materiál, který:
- Nesmí poškodit dezinfekce používaná na bazény. Ze hry proto vypadávají méně odolné druhy plastů.
- Musí být černý, protože černá barva pohlcuje teplo.
- Musí odolávat větru, dešti.
- Musí být prostupný pro teplo.
Jaké materiály dokážou splnit tuto charakteristiku?
Vhodné jsou černé plastové HDPE trubky. Často se s nimi setkáte u rozvodů vody. Jsou poměrně levné. Metr trubky o průměru 32 cm přijde asi na 15 Kč. Ve hře je ale otázka, kolik metrů trubek pořídit. Množství energie, kterou ze
slunce zachytíte, určuje plocha slunečního kolektoru. 1 m2 plochy dodá výkon cca 0,5 kW. Proto platí: čím větší plocha, tím lépe. Zhruba se dá říci, že pro ohřátí 1 m3 vody alespoň o 1 °C, potřebujete 1 kWh energie. Chcete-li tedy bazén s 10 m3 ohřát z 20 °C na 25 °C, potřebujete 5 °C krát 10 m3 krát 1kwh/°C/m3 čili 50 kWh. Ohřívadlo o ploše 10 m2 dodá 5 kW. Takový bazén by se jím o 5 °C tedy ohříval 10 hodin. To je dlouhá doba. S větší plochou 20 m2 už získáte výkon 10 kW a tedy vyhřátí zvládnete za 5 hodin – to už zní pro běžný provoz reálněji.
Umístění na jih je důležité
Promyslete si, kam chcete ohřívadlo umístit. Ideální je vetší plocha, měla by být orientovaná k jihu s alespoň mírným sklonem. Samozřejmě se musí nacházet poblíž bazénu. Vhodná je třeba střecha domu či garáže.
Prostě stočíte trubky
Trubky stočte do oválné spirály a svažte drátem. Tuhle práci zvládnete rychle, při troše šikovnosti za dvě hodiny. Není bezpodmínečné nutné natěsnat trubky blízko k sobě. Naopak mezery mezi závity zajistí, že k ploše trubek proniknou sluneční paprsky i tehdy, když bude slunce stát nízko nad obzorem. Vyhřívací efektivita bude díky tomu dobrá třeba i na jaře nebo během podzimu. Při výrobě ohřívadla ovšem počítejte s tím, že musíte nechat dost velký kus trubky, abyste si zajistili přívod vody od bazénu k ohřívadlu a ohřáté vody zpátky k bazénu. Jestliže vám jde o spojení více trubek k sobě, pomůže šroubová spojka. Teď můžete odnést ohřívadlo na jeho místo, tedy například ho usadit na střechu garáže a podobně. Zbývá ho ještě správně připojit. Ideální je mít cca 400 m trubky, což vyjde asi na 6000 Kč.
Jak je to s připojením ohřívadla?
Jedním z možných řešení je napojit ho na filtraci bazénu. Má to ale háček: filtrace vody se obvykle pouští ve chvílích, kdy sluníčko nesvítí, například brzy ráno, pozdě večer nebo v noci. Pak nezbývá než přepínat ventily, protože pokud by ohřívadlo běželo třeba zjara během noci, vodu nejenom nezahřeje, ale naopak ochladí. Proto je lepší pořídit si samostatné čerpadlo určené jenom pro ohřívací systém. Mělo by disponovat výtlakem minimálně 10 metrů. Hledejte takové, které spotřebuje co nejméně energie. K dostání jsou modely pohybující se v částkách už kole 1500 Kč, takže nejde o přehnanou investici.
Bez termostatu to nepůjde
Neobejdete se
také bez termostatu, který zajistí, aby voda byla do ohřívadla vpouštěna pouze ve chvíli, kdy ohřívací systém pracuje. Existuje ale jedna zrada. Termostaty obvykle fungují systémem, že vypínají ve chvíli, kdy je voda dostatečně ohřátá. Vy v tomto případě potřebujete přesný opak, tedy aby termostat zapínal čerpadlo tehdy, když je voda ohřátá. Proto až budete termostat vybírat, přesvědčte se o tom, že opravdu zmiňovanou funkcí disponuje – termostaty ji mívají, ale nikoli všechny. Ani koupě termostatu vás nezruinuje, dostanete ho za pár stovek, už kolem 300 Kč. Věnujte pozornost jeho umístění. Nesmí být na větru, dešti. Ideální je schovat ho pod střechu a jeho čidlo vysunout k hadici vedoucí od ohřívadla. Nejvhodnější je místo, kde voda vystupuje z ohřívadla a svítí tam slunce – rovnou do proudu vody, nebo alespoň na stěnu trubky.
Na elektriku si najměte odborníka
Posledním krokem je zapojení dvou okruhů, a to vodního čili bazén-čerpadlo-ohřívadlo-bazén a pak elektrického obsahujícího elektrickou zásuvku, termostat a čerpadlo. Nejideálnější je napojit vodní okruh čerpadla přímo na trubku vycházející z filtrace. Jestliže ale budete okruh napojovat přímo, potom se rozhodně vyplatí instalovat před čerpadlo filtr, zvýšíte tím jeho životnost, zabráníte zanesení. Nemáte-li velké zkušenosti s elektrickými pracemi, zajistěte si na zapojení elektrického okruhu zkušeného elektrikáře. V případě, že si budete zapojovat elektřinu svépomocí, chraňte okruh proudovým chráničem. Cena nákladů na materiál činí tedy 6000 Kč (trubky) + 1500 Kč (čerpadlo) + 300 Kč (termostat) + cca 600 Kč na další (zásuvka, kabely, instalační šroubení) celkem asi 8300 Kč, což je příznivé, navíc máte systém postavený na míru svým potřebám.