Reflexní pásky ochrání vás i vaše děti v roli chodce i cyklisty

I když zákonná povinnost nosit reflexní pásky platí již od února 2016, rozhodně jde o více než jen nařízení. Tyto pásky mohou rozhodovat o zdraví a trvalých zdravotních problémech, nebo dokonce o životě a smrti. Rozhodně bychom je neměli jako chodci, a už vůbec ne jako cyklisté ignorovat. Novela zákona 361/2000 Sb., o silničním provozu, stanovila povinnost nosit reflexní prvky při snížené viditelnosti, a to při pohybu mimo obec po krajnici a kraji vozovky, ale i v místech bez veřejného osvětlení. Toto nařízení udělalo chodce konečně viditelnými. Reflexních prvků existuje celá řada, ale nejoblíbenějšími jsou reflexní pásky. Nosí je chodci i cyklisté.

Typy reflexních pásek

Nejjednodušším typem reflexní pásky je páska na suchý zip. Je vyrobena z PVC a dá se velice snadno krátit ustřihnutím zbytečné délky. Hodí se pro nošení na ruce a na noze. Dá se zapnout přes oblečení. Nevýhodou je suchý zip, který může v některých případech poškozovat některý typ oblečení. Nejoblíbenějšími jsou samonavíjecí reflexní pásky. Vyrábí se z vysoce reflexního materiálu, a to i v méně tradičních barvách. Pořídíte je tedy kromě tradičních barev typických pro reflexní prvky, i jako růžové, modré či třeba tyrkysové. Samonavíjecí reflexní pásky se snadno vyrovnají do lineální pozice a na místo se pak aplikují jednoduchým slabým ťuknutím. Pásky lze pořídit i v provedení pro reklamní účely, tedy vhodném k plnobarevnému, nebo k jednobarevnému potisku. Nejmodernějším typem reflexních pásek jsou LED pásky. Nosí se na horní části paže. LED světlo lze zapnout pomocí tlačítka na reflexní části. Pásku drží na ruce elastický pásek.

Proč preferujeme reflexní pásky před jinými reflexními prvky?

Na trhu dnes existuje celá řada různých reflexních prvků pro chodce i cyklisty. Reflexní pásky se však snadno nasadí i sundají a jsou skvěle viditelné. Samonavíjecí pásky nosíme často trvale na kabelkách, taškách, aktovkách i batozích. Díky tomu je nikdy nezapomeneme a máme je vždy při ruce.

Publikováno: 06. 08. 2020

Kategorie: Praktické rady

Autor: Denisa Zábranská