Rouška a brýle – jak vyzrát nad zamlžováním skel?

Aktuální koronavirová opatření výrazným způsobem mění naše životy. Najednou si musíme zvykat na různá omezení i na úplně nové věci, třeba na nošení roušek. Právě ty se přitom staly kamenem úrazu, nedýchá se nám totiž přes ně zrovna komfortně. Navíc nositelé brýlí se musí potýkat ještě s dalším nezáviděníhodným problémem – zamlžováním brýlí. Jak nad ním vyzrát?

Na velikosti záleží

Správná velikost roušky zajistí, že se k brýlovým čočkám nedostane tolik přebytečného vzduchu a tím pádem se tolik nemlží. Těsně přiléhat by měla hlavně v oblasti nosu, vybírejte proto takovou roušku, která je vyztužena drátem a vy si ji můžeme vytvarovat podle sebe. Poohlédnout se můžete i po speciálních střizích roušek na nos.

Rouška až k očím

Hodně záleží také na stylu nošení roušky. Dioptrické brýle se budou méně zamlžovat, když je nasadíte až přes roušku a tu posunete co nejblíže k očím. Dejte si ale pozor na to, aby se nezměnila ohniska brýlí. Roušku můžete přelepit i náplastí a tím ji důkladně utěsnit, toto řešení se ale uplatní jen v případě, že nemusíte masku neustále sundávat a nandávat. Někdy může pomoci i ohnout horní okraj ochranné pomůcky dovnitř nebo na něj přiložit papírový kapesník.

Protizamlžovací prostředky

Výrobci přicházejí také s nejrůznějšími „vychytávkami“. Běžně tak dnes seženete třeba speciální spreje nebo gely, které zabraňují zamlžování, i hadříky s protizamlžovacím efektem. Protože člověk je ale tvor vynalézavý a neustále zkouší a testuje svou kreativitu a dává průchod své fantazii, můžete se setkat i s opravdu originálními řešeními. Jedno z doporučení zní: sáhnout po domácích prostředcích. Úlevu prý poskytne i obyčejné tuhé mýdlo, které stačí rozetřít přes vnitřní i vnější stranu skel hadříkem z mikrovlákna nebo flanelu. Zachránit vás údajně může i pěna na holení nebo vlažná jarová voda, kterou dioptrické či sluneční brýle omyjete.

Speciální úpravy

Existují také speciální úpravy brýlí – hydrofobní, které odpuzují vodu a zajišťují tak rychlejší odmlžení. Neulpívají na nich nejen kapky vody, ale dokonce ani žádné nečistoty v podobě prachu nebo mastnoty. Fungují tak v podstatě jako jakýsi ochranný štít. Na takovou úpravu byste však měli myslet nejlépe už při nákupu nových brýlí. Tak užijte si jasný a ostrý pohled bez ohledu na podmínky či okolnosti!

Publikováno: 23. 10. 2020

Kategorie: Nezařazené

Autor: Denisa Zábranská