Rouška a brýle – jak vyzrát nad zamlžováním skel?

Aktuální koronavirová opatření výrazným způsobem mění naše životy. Najednou si musíme zvykat na různá omezení i na úplně nové věci, třeba na nošení roušek. Právě ty se přitom staly kamenem úrazu, nedýchá se nám totiž přes ně zrovna komfortně. Navíc nositelé brýlí se musí potýkat ještě s dalším nezáviděníhodným problémem – zamlžováním brýlí. Jak nad ním vyzrát?

Na velikosti záleží

Správná velikost roušky zajistí, že se k brýlovým čočkám nedostane tolik přebytečného vzduchu a tím pádem se tolik nemlží. Těsně přiléhat by měla hlavně v oblasti nosu, vybírejte proto takovou roušku, která je vyztužena drátem a vy si ji můžeme vytvarovat podle sebe. Poohlédnout se můžete i po speciálních střizích roušek na nos.

Rouška až k očím

Hodně záleží také na stylu nošení roušky. Dioptrické brýle se budou méně zamlžovat, když je nasadíte až přes roušku a tu posunete co nejblíže k očím. Dejte si ale pozor na to, aby se nezměnila ohniska brýlí. Roušku můžete přelepit i náplastí a tím ji důkladně utěsnit, toto řešení se ale uplatní jen v případě, že nemusíte masku neustále sundávat a nandávat. Někdy může pomoci i ohnout horní okraj ochranné pomůcky dovnitř nebo na něj přiložit papírový kapesník.

Protizamlžovací prostředky

Výrobci přicházejí také s nejrůznějšími „vychytávkami“. Běžně tak dnes seženete třeba speciální spreje nebo gely, které zabraňují zamlžování,

i hadříky s protizamlžovacím efektem. Protože člověk je ale tvor vynalézavý a neustále zkouší a testuje svou kreativitu a dává průchod své fantazii, můžete se setkat i s opravdu originálními řešeními. Jedno z doporučení zní: sáhnout po domácích prostředcích. Úlevu prý poskytne i obyčejné tuhé mýdlo, které stačí rozetřít přes vnitřní i vnější stranu skel hadříkem z mikrovlákna nebo flanelu. Zachránit vás údajně může i pěna na holení nebo vlažná jarová voda, kterou dioptrické či sluneční brýle omyjete.

Speciální úpravy

Existují také speciální úpravy brýlí – hydrofobní, které odpuzují vodu a zajišťují tak rychlejší odmlžení. Neulpívají na nich nejen kapky vody, ale dokonce ani žádné nečistoty v podobě prachu nebo mastnoty. Fungují tak v podstatě jako jakýsi ochranný štít. Na takovou úpravu byste však měli myslet nejlépe už při nákupu nových brýlí. Tak užijte si jasný a ostrý pohled bez ohledu na podmínky či okolnosti!

Napsat komentář

Jak vybrat kvalitní rum?

Na Lihomatu najdete návod, jak vybrat kvalitní rum včetně spousty zajímavostí, které by měl každý milovník jednoho z nejlepších alkoholických nápoj vědět.