Vražedné nemoci Zika a Ebola

Obsah článku:
  1. Zika
  2. Ebola
Žijeme v době, kdy se cestování stává velkým koníčkem. Kromě zábavy je to ale i možné riziko. Jsou oblasti, kde hrozí nemoci, které jsou u nás neznámé. Mezi nejznámější z posledních let rozhodně patří nemoci i zika a ebola. Podívejte se blíže na jejich detailní popis. Včetně míst, kde může hrozit nákaza.

Zika

Jedná se o jeden z nejzákeřnějších virů poslední doby. Oficiální název je Zika Virus a chytit ho lze poměrně snadno. Stačí bodnutí od nakaženého tropického komára. První informace o velkém riziku přišly z Brazílie, ale postupně se objevovaly i další země, kde se problémy objevovaly v tisících. Vzhledem k rozvoji turistického ruchu netrvalo dlouho a Zika Virus se dostal také do Evropy, kde byla nahlášena řada případů. Jeho unikátem je to, že vypadá jako obyčejná chřipka. A dokonce se i stejně léčí. Při dodržení hlavních postupů může být neškodný. Tedy u mužů, nebo u žen, které nejsou těhotné. Velkým rizikem je však právě u žen těhotných, jelikož způsobí, že se jim narodí potomek se zakrnělou hlavou. I proto je jeho nebezpečnost vnímána tak výrazně.

Ebola

Epidemie eboly je spojena s rokem 2013, kdy naplno propukla a trvala až do roku 2014. Postupně bylo riziko snižováno, což však neznamená, že by došlo k eliminaci tohoto virového onemocnění. Hlavní oblastí nákazy byl západ Afriky, kde se nakazilo na desetitisíce lidí. A více než 10 000 jich také zemřelo. Nyní se sice ještě objevují výjimečné případy, ale epidemie jako taková již byla potlačena – s výjimkou Nigérie. Ebola je virem, který dnes patří mezi jednu z velmi nebezpečných nákaz. Je známá také pod pojmem krvácivá horečka, což celkem dobře charakterizuje průběh a pochopitelně i konkrétní rizika této velmi zákeřné nemoci, která se také z důvodu velkého turistického ruchu začala šířit i jinam, mimo zmíněný kontinent, kde epidemie propukla.

Publikováno: 29. 12. 2017

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská