Zajímavosti o diamantových špercích, které zřejmě vůbec netušíte

Diamanty jsou již od pradávna skvostná a luxusní ozdoba pro ženy. Nejenže takový třpytivý diamantový šperk dokáže zesílit atraktivitu ženy, ale také výrazně povzbudí její sebevědomí. Ovšem jsou velmi vzácné, protože jejich množství není neomezené. Vzácnost a hlavně hodnota diamantů se však liší tvarem, velikostí a především barvou. Mezi ty vůbec nejluxusnější patří červené diamanty. V následujících řádcích jsme pro vás sepsali hned několik zajímavostí, o kterých jste prozatím pravděpodobně neslyšeli.

Diamanty – kdysi a dnes

V daleké minulosti lidé věřili spoustu mýtům ohledně tohoto blyštivého vzácného kamene. Například že poskytují svému majiteli neporazitelnost, nebo dokonce magickou sílu. To jsou však pouhé mýty. V dnešní době totiž diamantové šperky slouží jako symbol luxusu, ale také nám mají připomínat důležitost prožitých okamžiků, jako jsou narození dítěte, výročí nebo třeba zasnoubení. Velmi populární jsou například luxusní brože, jejichž ceny se pohybují v rámci desítek až stovek tisíc korun.

Diamant nelze poškrábat

Diamanty patří mezi nejtvrdší přírodní nerosty. Jsou dokonce tak tvrdé, že je nelze ani poškrábat. Pokud byste však doopravdy chtěli na diamantu vytvořit škrábanec, musíte k tomu použít jiný diamant. Nepomohl by vám ani prsten se safírem, protože tento drahokam je na stupnici tvrdosti až za diamantem.

Jak vznikly diamanty?

Utvářely se pod zemských povrchem, díky vlivu vysokých teplot a tlaku se černý uhlík dokázal přetvořit v unikátní diamantové složení. Avšak jejich tvorba probíhala hluboko pod zemí, konkrétně až 150 km. Do vrchní vrstvy země je vytlačily silné vulkanické erupce.

Největší diamant na světě

Údajně největší diamant, který kdy byl nalezen, je přezdívaný Cullinan. Dokážete si představit diamant o velikosti pomeranče? Ano, přesně tak je totiž velký a pochází z Jižní Afriky. Celková hmotnost diamantu v surovém stavu byla změřena na 3106 karátů.

Publikováno: 24. 01. 2023 / Aktualizováno: 15. 08. 2023

Kategorie: Krása a móda

Autor: Denisa Zábranská