Dvě čárky? Jste těhotná! Přečtěte si, co se děje ve vašem těle bezprostředně po početí!

Bez ohledu na to, zda jste miminko plánovala, nebo ne, dva proužky na těhotenském testu hovoří jasně. Jste těhotná a váš život již nikdy nebude takový jako předtím! Berte to z té lepší stránky, darovat život je to největší kouzlo. A zároveň buďte na pozoru: ve vašem těle se nyní odehraje spousta změn a za devět dlouhých měsíců přivedete na svět nového človíčka. Zdá se vám to jako příliš dlouhá doba? Nebojte se, čtyřicet týdnů uteče jako plodová voda. Pardon, voda.

Připravte se na velkou hormonální proměnu

První těhotenství je pro většinu žen jedním z nejintenzivnějších zážitků a překoná ho jen samotné narození dítěte. A vzhledem k tomu, že váš organismus projde zmíněnou přeměnou, prozradíme vám, co můžete v prvním týdnu těhotenství čekat. Hlavou se vám jistě bude honit spousta otázek. Třeba v souvislosti s vašim oblíbeným nápojem, bez kterého si nedokážete představit den. Ale jak to tedy je - můžete pít kávu během těhotenství? Odpověď zní ano, ale ideálně nízko-kofeinovou nebo zcela bez kofeinu. Prodej výběrové kávy online najdete například na ebenica.cz.

Co se děje, když spermie dobude vajíčko?

Prvním týdnem těhotenství ve skutečnosti myslíme až třetí. Do čtyřiceti týdnu (ideální doba trvání těhotenství) totiž zahrnujeme také období mezi poslední menstruací a početím. Ale k věci – co se ve vás začne dít poté, co se partnerova spermie spojí s vašim vajíčkem? Ve třetím týdnu těhotenství má zárodek maximálně sedm dní. Dochází k opakovanému dělení vajíčka na dvě identické buňky (blastomery), které trvá třicet hodin. Poté následuje další dělení, které je rychlejší. Geometrickou řadou dochází k dalšímu rýhování a v konečné fázi má zárodek (nyní již morula) 16 buněk. Morula se z vejcovodu postupně přesouvá do dutiny děložní a mezi jednotlivými buňkami se začínají utvářet mezibuněčná spojení, která mezi sebou začínají komunikovat. Fáze moruly končí po pěti dnech, kdy se transformuje v blastocystu – jedná se o jakýsi váček, který má na jedné straně dutinu s tekutinou a na druhé shluk buněk, tedy vaše budoucí miminko. Do této chvíle se zárodek vyvíjel nezávisle na vás. Poté, co se vytvoří spojení mezi vámi a zárodkem, třetí týden těhotenství končí. Po zbytek těhotenství bude miminko sídlit ve vaší děloze, o čemž se ostatně brzy přesvědčíte snímkem z ultrazvuku. A co dál? Martyrium jménem těhotenství je teprve na samotném začátku. Ale nebojte , vy to zvládnete a odměnou vám bude človíček, který vám změní život. Což už se mu vlastně povedlo.

Publikováno: 10. 03. 2021 / Aktualizováno: 31. 05. 2023

Kategorie: Zdraví

Autor: Denisa Zábranská