Pojištění domácnosti a nemovitosti by mělo být povinné. Máte ho i vy?

Uznáváme, že některá pojištění nestojí ani za zmínku - například nechvalně známé pojištění na pokuty a další podobné produkty na hranici zákona. Na druhé straně však stojí pojištění majetku, které drtivá většina Čechů vnímá jako velmi důležité. Pravdou je, že v případě rozsáhlých škod přijde pojistné plnění ze strany pojišťovny opravdu vhod. Nemáte-li bokem dostatek finančních prostředků, za které byste si mohli pořídit nové bydlení, rozhodně byste měli o pojištění domácnosti a nemovitosti uvažovat.

Pojištění domácnosti a nemovitosti nejsou to samé

Pojistnou smlouvu byste neměli podepisovat dříve, než se důkladně seznámíte s charakteristikou jednotlivých druhů pojištění majetku. Ačkoliv jsou tyto produkty často zahrnuty v rámci jednoho balíčku, jedná se o dvě samostatná pojištění. Jak poznáte, co je zahrnuto v jednotlivých pojistkách? Můžete použít jednoduchou mnemotechnickou pomůcku. Představte si, jak dům obrátíte vzhůru nohama. Všechny věci, které spadnou na zem, chrání pojištění domácnosti. Zbytek se týká pojištění nemovitosti. Obecně tedy majetkové pojištění domácnosti zahrnuje zařízení a vybavení, cennosti, osobní věci a pod. Pod pojištění nemovitosti spadá stavba a její pevné součástí, pozemek a případně další položky uvedené ve smluvních podmínkách. Ty byste si každopádně měli přečíst ještě předtím, než podepíšete smlouvu.

Pozor na podpojištění

Pojistnou smlouvu byste si měli průběžně kontrolovat a aktualizovat údaje v ní uvedené. Může se stát, že se v průběhu času změní hodnota nemovitostí či domácnosti, a tím pádem nebude odpovídat pojistná částka. Tomuto jevu se říká podpojištění a pojišťovna vyplácí pouze poměrnou část smluveného pojistného. Podpojištění však můžete předejít - stačí si sjednat pojištění majetku online u pojišťovny ERGO. Ta nabízí unikátní produkt, v rámci kterého se pojistné kalkuluje na základě obytné plochy. Ta se obyčejně nemění, takže nemůže dojít k podpojištění. Váš majetek bude neustále chráněn v plném rozsahu.