Víno z Gruzie patří k nejkvalitnějším na trhu

Gruzie je i z turistického hlediska velice zajímavá. Obyvatelstvo je velice přátelské, stoleté budovy a kostely na vás dýchnou historickou atmosféru a pochutnáte si i na místním kvalitním vínu. Přestože je Gruzie poměrně malý národ, kde žije asi 4,5 milionu obyvatel, není nouze o půvabnou krajinu, panoramatické výhledy a vynikající kuchyni. Obrovský dojem na vás udělá oranžové víno, které má vskutku specifickou chuť.

Gruzie je kolébkou vína

Začněme tedy od základů. Kachetie, hlavní gruzínská vinařská oblast, je označovaná za kolébku vína, protože místní obyvatelé ho vyrábí již více než 8 tisíc let. Gruzínci tak dlouho na svazích Kavkazu pěstují vinnou révu, ze které vznikají bílá, červená i oranžová vína. V jednu chvíli začali vyvážet vína včetně technologie výroby do starověkého Řecka. Nedávno UNESCO zařadilo tradiční gruzínské vinařství na seznam nehmotného dědictví. Vzhledem k tak dlouhé historii asi nikoho nepřekvapí, že gruzínská vinařství jsou povětšinou rodinná a mnohé podniky se dědí z generace na generaci.

Výroba metodou qvevri je dovednost

Při výrobě gruzínského vína se používají nádoby zvané qvevri. V podstatě se jedná o hliněné nádoby ve tvaru vejce, které se v Gruzii používají k výrobě vína od samotného počátku vinařství. Ptáte se, proč? Zaprvé, jedinečný tvar zajišťuje, že sedlina během procesu kvašení přirozeně klesá ke dnu, a tím pádem není potřeba používat siřičitany. Víno zraje v qvevri až šest měsíců, a poté je čiré víno připraveno k lahvování. Když se vydáte do Gruzie, neomezujte se při ochutnávkách vína jen na vinařství a vinice. Existuje i spousta klášterů, jež také vyrábějí vína, a pokud si předem domluvíte schůzku, můžete je navštívit. Koneckonců právě gruzínské kláštery byly zodpovědné za vytvoření a ochranu rozsáhlých knihoven s knihami o původních odrůdách révy vinné, oblastech a metodách výroby vína, a právě díky jejich kolektivní píli toho dnes víme o gruzínských vinařských tradicích tolik.

Publikováno: 28. 11. 2022

Kategorie: Lifestyle

Autor: Denisa Zábranská